در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
تدريس خصوصي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/9/18  ساعت: ۰۸

كارآفرين شدن امري ذاتي يا اكتسابي؟

سوالي كه هميشه بر سر آن بحث است اينه كه "يه نفر كه كارآفرين ميشه، كارآفرين به دنيا مياد يعني ذاتيه يا اينكه اكتسابيه و در طول زندگي ياد مي گيرند".

گروهي معتقدند كه افرادي همچون ريچارد برانسون و استيو جابز افرادي هستند كه به صورت ذاتي كارآفرين هستند. چون اين افراد درس و دانشگاه را رها كرده و به دنبال راه اندازي كسب و كار خود بودند، بدون اينكه براي يادگيري آن واحد درسي گذرانده باشند. صرف نظر از اين صحبت ها بسياري از اين افراد از دوران كودكي ويژگي هاي كارآفرينان را با خود داشته اند.

كارافرني

كارآفرينان، كارآفرين متولد ميشوند

جالبه بدونيد كه استيو جابز در دبيرستان به فروش جعبه هاي آبي رنگي مي پرداخت كه به دانش آموزان كمك ميكرد كه تماس رايگان برقرار كنند.

ريچارد برانسون در سن 16 سالگي مجله فرهنگي نوجوانان را راه اندازي كرد. خيلي از اين افراد به صورت ذاتي براي تحقق اهدافشان سرسخت، پر انرژي، پر از ايده، بسيار پر شور هستند.

آن ها سريع فكر مي كنند، صحبت مي كنند، حركت مي كنند و در نهايت تصميم مي گيرند. آن ها قطعا ديوانه نيستند ولي ممكنه

با توجه به اين استدلال كارآفرينان شدن ذاتي به حساب مياد.

كارآفرين شدن اكتسابي است

بر طبق يك بررسي كه انجام شد با تحقيق در بين 685 كارآفرين نشان داده شد كه افرادي همچون بيل گيتس و مارك زوكر برگ  كه دانشگاه را رها كردند و به دنبال راه اندازي كسب و كار رفتند، محدود و انگشت شمار هستند و نميتونيم اين قضيه را به تمام كارآفرين ها تعميم بديم.

نتيجه ديگري كه بدست آمد اين بود كه حدود 45% از كارآفرينان بعد از سن 30 سالگي به سمت سرمايه گذاري براي راه اندازي كسب و كار خودشون رفتند اين يعني اينكه فقط ذاتي نميتونه باشه.

پس در اينجا به يك تناقض رسيديم. پس با اين نتيجه نميتونيم بگيم كه كارآفريني صرفا ذاتيه يا فقط و فقط با يادگيري اتفاق ميافته. هر دو گزينه ميتونه اتفاق بيافته همونطور كه تا بحال در بين كارآفرينان ديده شده و نميشه گفت همه اونها كارآفرين به دنيا اومدند يا اينكه كارآفريني را يادگرفتند مثل خيلي از چيزهايي كه قابل يادگرفتن هست.

چند ويژگي شخصيتي كارآفرينان موفق

پشتكار و سرسختي در كارها

شور و اشتياق براي انجام كارها

كشف كننده فرصت ها هستند

ريسك پذير هستند

در نهايت اينكه...

اگر تا بحال تجربه اي در كسب و كار نداشتيد، در خانوده اي كارآفرين به دنيا نيومديد، كسب و كار راه انداختيد و شكست خورديد كافيه ايده هاي خود را اجرا كنيد و به دنبال اون ها بريد. حداقل نتيجه اي كه داره اينه كه به شما كمك ميكنه به وجود يك سري استعدادها در خودتون پي ببريد كه اين ميتونه كلي لذت بخش باشه و اعتماد به نفستون را افزايش بده.

منبع خبر: Are entrepreneurs born or made

استاد سلام مرجع تدريس خصوصي مرجعي قابل اعتماد براي معرفي اساتيد خبره در حوزه هاي مختلف آموزشي همچون كلاس حسابداري، كلاس فتوشاپ، تدريس خصوصي زبان

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/9/11  ساعت: ۰۷

آمادگي براي آينده

با وجود اينكه همه ساله تعداد زيادي دانش آموزان به مدرسه ميرند وهمچنين تعداد قابل توجهي به دانشگاه ميرند با اين باور كه  براي مسيرهاي حرفه اي تحصيل كنند، جوانان بي شماري هستند كه در جامعه امروز با بيكاري مواجه هستند. عوامل زيادي وجود دارند كه به اين بيكاري دامن ميزنه، از جمله تغييرات در اقتصاد و تغييرات در انواع مشاغل مورد نياز. تلاش هاي بخش دولتي و خصوصي به ميزان كافي نميتونه كمك حال تعداد بالاي بيكاران جامعه ما باشه. در اين پست سعي ما بر اين است كه از مهارت هاي مورد نياز دانش آموزان صحبت كنيم تا قدري از بي مهارتي نسل هاي آينده جلوگيري كنيم.

مهارت

1)سواد ديجيتالي

هيچ شكي نيست كه فن آوري تبديل به بخش مهمي از جامعه امروز شده. از كاربرد كسب و كار گرفته تا ارتباطات شخصي، براي موفقيت در همه زمينه ها لازم است. بعضي از اين مهارت ها از استفاده منظم از تكنولوژي استفاده مي شود اما مهارت هاي ديگر نياز به دانش آموزان دارد تا آنها براي محل كار آينده آماده شوند. برخي مهارت ها براي استفاده شخصي افراد لازمه ولي روي صحبت ما در استفاده از تكنولوژي براي ورود به بازار كار است. اينكه توانايي استفاده از تكنولوژي براي ورود به بازار كار را داشته باشيد.

سواد ديجيتالي به دانش آموزان توانايي ميدهد تا پايه و اساس دانش و مهارت هاي خود را براي استفاده از تكنولوژي به عنوان نيروي كارتقويت كنند.تدريس خصوصي ديجيتال ماركتينگ يكي از پيشنهادات ماست

2)هوش هيجاني

يه عبارت كليشه اي در كسب و كار وجود داره كه ميگه :" افرادي كه موفق هستند بايد سرد و بي عاطفه باشند و تنها بر كسب و كار تمركز كنند". درصورتي كه، احساسات به مردم كمك مي كنند كه بفهمند چه كسي هستند. به جاي حذف احساسات و تلاش براي كنار گذاشتن آن ها، به جاي اين شيوه برخورد تلاش كنيد تا به كنترل و مواجهه صحيح با احساساتتان بپردازيد.

پس بايد ياد بگيريد كه بتوانيد با ديگران ارتباط برقرار كنيد و روابط بين فردي را تقويت كنيد. به همين دليل توجه به هوش هيجاني بسيار مهم است.

3) كار افريني

روند روزافزوني به سوي كسب و كارهاي كوچك در جامعه امروز وجود داره. اينترنت باعث ميشه كه با ايجاد كسب و كار خود، رسيدن به يك شناختي وسيع از مشتريان براي مردم آسان بشه. كارآفريني نيازمند نوآوري، دانش قوي از صنعت يا بازار و سازگاري در كسب و كار است. اينها همه مهارتهاي شغلي آينده هستند كه در هر شغلي مفيد هستند. كارآفريني نيازمند مهارت هايي همچون نوآور، دانش قوي از صنعت يا بازار است.

4)جهاني شدن

جامعه جهاني كه مارشال مك لوهان وعده آن را داده بود اتفاق افتاد. با توجه به پيشرفت هاي تكنولوژيكي، انجام تجارت براي شركت ها در سرتاسر جهان آسان شده. در نتيجه، خطوط بين ملت ها و صنايع درهم شكسته ميشه. يكي از مهم ترين روند هاي امروز، بنابراين درك جهاني شدن و درك در هم شكسته شدن محدوديت زماني و مكاني امري بسيار مهم و ضروري است. 

پس نوع كسب و كارها و شيوه ارتباطات براي انجام همكاري به مدل آنلاين تبديل شده كه اين امر باعث دسترسي به همكاري با افرادمختلف در نقاط مختلف جهان شده. به عبارتي ساده تر نياز لازم براي آينده توجه به شهروندي جهاني است. اينكه ياد بگيريم كه چطور از سراسر جهان بتونيم ارتباط برقرار كنيم.

مهارت

5)كنجكاوي

امروز زمان پيشرفت سريع و نوآورانه در تكنولوژي هاست. دائما شاهد تغيير در تجهيزات و ابزاهاي كسب و كار هستيم. براي اينكه دانش آموزان در محيط هاي كسب و كار با سرعت در حال تغيير باشند، بايد حس كنجكاوي و عشق به يادگيري داشته باشند. اكثر شغل ها نياز به آموزش هاي مداوم دارند تا بتوانند با پيشرفت تكنولوژي همراهي كنند. با اين حال، اگر يك دانش آموز كنجكاو و عاشق يادگيري باشه، آن دانش آموز آماده است تا با پيشرفت و تغييرات در كسب و كار سازگار بشه.

6) انعطاف پذيري

يه جمله معروفي هست كه ميگه "تنها چيزي كه تغيير ميكنه تغييره" پس بايد ياد بگيريد منعطف باشيد و در برابر تغيير مقاومت نكنيد. حتي زماني كه افراد برنامه ريزي دقيقي در مورد رويدادهاي تجاريشون دارند، همه چيز تغيير مي كنه و نياز به سازگاري حس ميشه. انطباق پذيري و انعطاف پذيري  از جمله مهارت هاي مهم مورد نياز در نيروي كار آينده است كسب و كارها كاملا متغيير و نيازمند افرادي متناسب با اين شرايط هستند.

7) ارزيابي و تجزيه و تحليل اطلاعات

حجم بالاي داده ها و سرعت افزايش داده ها باعث شده كه اين داده ها از اهميت ويژه اي برخوردار بشند. به همين دليل، توانايي ارزيابي و تجزيه و تحليل اطلاعات مهارت هاي مهم مورد نياز براي شغل در آينده است. هنگامي كه اطلاعات ارزيابي و تحليل ميشند، نتايج آن ها براي تصميم گيرندگان كسب و كار به خصوص در زمينه ايجاد استراتژي و تصميم گيري در عمليات استفاده ميشه.

8)خودشناسي

در حالي كه مهارت هاي زيادي براي شغل آينده در رابطه با كسب و كار وجود داره، خودشناسي و دانستن در مورد خود بسيار مهم است. بسياري از سازمان ها تيم هايي را توسعه مي دهند كه از چند بخش براي تكميل پروژه ها استفاده مي كنند.

دانش آموزان براي كمك به اين تيم ها بايد خود دانايي داشته باشند. به طور خاص، آنها بايد نقاط قوت و ضعف خود را درك كنند تا بدانند چگونه مي توانند به تيم كمك كنند و زماني كه ممكن است نياز به كمك اضافي براي انجام كاري داشته باشند.

9) همدلي

همدلي به معناي ساده، توانايي براي درك و ارتباط با احساسات ديگر افراد است. ممكنه اينطور به نظر برسه كه در كسب و كار اين مورد خيلي كاربردي نيست، اما همدلي در زمينه ارتباطات بين فردي مهمه. هم ارتباطات بين كاركنان هم ارتباطات با شركت هاي ديگر و مشتريان. هنگامي كه كاركنان به نظرات مشتريان احترام بگذارند، ميتونند به صورت موثر تر نيازهاي مشتريان را برآورده كنند.

به اين ترتيب، همدلي نه تنها در روابط شخصي، بلكه در روابط تجاري نيز سودمنده.

استاد سلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي, تدريس خصوصي كارآفريني, تدريس خصوصي ديجيتال ماركتينگ و...

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/9/10  ساعت: ۰۹
:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/9/7  ساعت: ۱۱

چهار شنبه اي براي دهه هفتادي ها

 

 ورود نسل چهارمي‌هايي كه به دنبال شغل هستند، صرف نظر از اينكه چالش تازه‌اي در زندگي آن‌ها به شمار مياد، كمابيش تفاوت‌هايي نيز با ورود نسل‌هاي پيشين به دنياي اقتصادي و شغلي و همچنين محيط كارشان داره. توصيه‌هايي در ادامه ذكر شده كه ميتونه به نسل جديد كمك كنه كه هنگام ورود به محيط كاري تازه، موفق‌تر عمل كنند اگر دهه هفتادي هستيد يا دهه هفتادي دور و برتون داريد خواندن اين مطلب را بهش توصيه كنيد:

چهارشنبه

شرح وظايف شما بسيار زياد و متنوع است

خودتون را آماده كنيد كه با اين قضيه روبرو بشيد. شما به عنوان يك تازه كار مجبور هستيد كه بسياري از اموري كه در شرح وظايف شما نيستند را انجام بديد و نبايد در مقابل چنين خدماتي، انتظار حقوق بيشتري را داشته باشيد! ممكنه كه در ابتداي امر از يك سري شرح شغل هايي براي شما در نظر بگيرند و بعدش يه سري موارد بهش اضافه بشه. سعي كنيد خيلي مقاومت نكنيد و بهتره كه از انجام كارهاي بيشتر استقبال كنيد چرا كه نه تنها به افزايش توانايي شما كمك ميكنه بلكه باعث ميشه كه با افراد بيشتري در محيط كار آشنا بشيد. 

از عدم ثبات شغلي نترسيد

به خاطر داشته باشيد كه شغل شما موقته! اقتصاد كشور تغيير ميكنه، يه سري از كسب و كار‌ها تعطيل ميشند و كسب و كارهاي ديگري جاي آن‌ها را مي‌گيرند و كمتر كسي را خواهيد يافت كه زندگي كاري‌اش را با‌‌ همان شغلي به پايان ببرد كه با آن آغاز كرده. پس هرگز از اين وضعيت عدم ثبات شغلي نترسيد اقتضاي موقعيته بايد با شرايط خودتون را وفق بديد. 

 ياد بگيريد و يادبگيريد و يادبگيريد

موارد بسياري براي آموختن وجود دارند كه در ابتداي ورود به محيط كار اصلا از آن‌ها اطلاعي نداريد. شما در طول زندگي كاري نه تنها بايد بسياري از تكنيك‌ها مانند نرم افزار‌ها را بياموزيد بلكه بايد توانايي‌هاي اجتماعي مانند "هوش هيجاني" خود را نيز بهبود ببخشيد. چنين مواردي را هرچه زود‌تر يادبگيريد، سريع‌تر پيشرفت مي‌كنيد. اگر در حوزه طراحي كار مي كنيد به سمت يادگيري نرم افزارهاي مورد نياز مثل حسابداريفتوشاپ، كورل و .. بريد. 

learn

حسن شهرت مهم ترين مولفه

 بزرگ‌ترين دارايي شما حسن شهرته و به همين خاطر از هر اقدامي كه به حسن شهرت شما آسيب مي‌زنه پرهيز كنيد. اگر فرد قابل اطميناني باشيد و از شما با خوشنامي ياد كنند اون موقع فرصت‌هاي شغلي بهتر و در نتيجه درآمد بهتر به سراغ شما مياد و ديگه اين شما نيستيد كه دنبال كار بگرديد بلكه كارفرماها و صاحبان كسب و كارها هستند كه به دنبال شما مياند.

تمرين ارتباط با نسل هاي مختلف

شايد تاكنون تجربه چنداني در مورد برخورد با نسل‌هاي ديگر نداشته باشيد و روابط شما بيشتر به هم سن و سال‌هاتون محدود شده بشه اما الان زمان آن است كه شيوه رفتار با ديگر نسل‌ها و گروه‌ها را نيز يادبگيريد. مديران ارشد، مديران مياني و كارمندان ساده گروه‌هايي هستند كه هر كدام شيوه‌هاي رفتاري و فرهنگ خاص خود را دارند و بايد سعي كنيد كه با هر گروه به شيوه مخصوص به آن گروه رفتار كنيد.

برگرفته شده از صحبت هاي "وحيد رضا صادق منش"

استاد سلام مرجع تدريس خصوصي, كلاس حسابداري, كلاس فتوشاپ و ... 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/30  ساعت: ۰۹

چهار شنبه اي براي فريلنس ها

چهارشنبه كاري اين هفته مختص كساني هست كه تصميم دارند فريلنس باشند. به بيان خيلي ساده و راحت "فريلنسينگ" يا "آزادكاري" به مدل كار كردني گفته ميشه كه به صورت دوركاري انجام ميشه و فرد خودش به صورت پروژه اي يا انفرادي يك تخصصي را انتخاب و به صورت حرفه اي آن را ادامه ميده.

يعني شما اگر فردي را ديديد كه مترجمه، عكاسه، طراح سايته، توليد كننده محتوا است و خودش به صورت دوركاري يا پروژه اي داره كار انجام ميده ميتونيد بهش بگيد "فريلنس" است. حتي افرادي كه مشغول به تدريس خصوصي هستند از تدريس خصوصي فتوشاپ گرفته تا تدريس خصوصي حسابداري همه ميتونند يه جورايي مدل كاري فريلنس حساب بشند.

به نظر ميرسه كه گرايش افراد جامعه به سمت مدل فريلنسينگ بيشتر از گذشته شده و اين موضوع را ميشه از مدل كسب و كارهاي نوپا متوجه شد. استارت آپ ها يا حتي برخي شركت هاي خصوصي از مدل استخدامي محدود به زمان و مكان خارج شدند ديگر مثل گذشته لازم نيست كه شما حتما در روزهاي مشخصي در يك مكان مشخص حضور پيدا كنيد. با ما همراه باشيد تا قدري در مورد فريلنسينگ صحبت كنيم.

فريلنسينگ

درآمد فريلنسي خوبه يا بد؟

بر طبق گزارش اتحاديه فريلنسرها، بيش از 55 ميليون آمريكايي معادل 35 درصد نيروي كار آمريكا مشغول كار به صورت فريلنسي هستند. در آمد كل يك ميليارد دلار را كسب كردند.

از بزرگترين سايت هاي خارجي فريلنسينگ در آمريكا ميشه به Freelancerو Up work و درميان سايت هاي داخلي " ponisha" و "lancerify" اشاره كرد كه وب سايت هاي بزرگي براي فريلنسينگ هستند.

چرا انقدر فريلنسينگ مهم شده؟

شركت هاي بزرگ و كوچيك امروزه به دليل كمبود فضا، كم شدن هزينه ها، استفاده از ايده ها و تخصص هاي مختلف و همچنين جلوگيري از بزرگ شدن بيش از حد شركت ها نيازمند استفاده از نيروهاي فريلنس هستند. همين گرايش سازمان ها و شركت ها به اين سمت باعث شده كه روز به روز بر تعداد اين افراد اضافه بشه.

دلايل گرايش ايراني ها به سمت فريلنسينگ

اولين دليل ايراني ها براي گرايش به اين مدل كار كردن و پول در آوردن، انعطاف پذيري زياد و آزادي عمل در اين شيوه كار كردنه.

عامل بعدي اشتياق و علاقه شديدي است كه با اين مدل كار كردن به آن ها منتقل ميشه.

دليل بعدي از دست دادن كار و اخراج از كار است

عامل چهارم، ميخواهند رئيس خود باشند و از اينكه كارمند باشند ناراحت و گريزان هستند.

در آخر اين افراد عموما به دنبال درآمدي بيشتر از حقوق كارمندي هستند.

 

فريلنسينگ

مزاياي فريلنسينگ

 • استقلال شغلي از نظر انتخاب نوع پروژه، برنامه ريزي هاي شخصي، تعيين قيمت و زمان بندي اجراي پروژه
 • نداشتن رئيس و كارفرما براي انجام كارها و سختي هاي كار با افراد مختلف
 • ارتقاء سطح رزومه و كار كردن در پروژه هاي مختلف
 • امكان پيشرفت سريع و اختصاص زمان ويژه به براي ارتقاء سطح دانش و تخصص با توجه به بازار رقابتي در بين فريلنس ها
 • تجربه چالش هاي جذاب
 • نياز نداشتن به محل كار ثابت و صرفه جويي در هزينه ها، صرفا با داشتن يك لپ تاپ و يك ميزكار و اينترنت همه چيز قابل انجام است.

معايب فريلنسينگ

 • مشكلات كارفرمايان براي تسويه حساب به موقع
 • نداشتن قراردادهاي مكتوب و قانوني
 • برخوردار نبودن از برخي مزايا مثل عيدي، بيمه، سنوات و ...
 • كار كردن به صورت تنها

اما پيش نيازهاي يك فريلنس موفق بودن

 • توانايي بازاريابي و مذاكره
 • خود مديريتي
 • مديريت زمان
 • شبكه سازي و ايجاد روابط
 • سايت شخصي و نمونه كار
 • مديريت استرس
 • برنامه ريزي دقيق و منظم

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/29  ساعت: ۰۴

برترين وب سايت ها آموزشي دنيا را بشناسيم

برترين وب سايت ها آموزشي دنيا را ميخواهيم با هم يك شناخت كلي داشته باشيم، بعد به تفصيل روشون تحقيق مي كنيم و شما رو با اونها و نحوه استفاده و مدل كاريشون آشنا ميكنيم، چرا داريم بهترين وب سايتهاي آموزشي دنيا رو به شما يكي يكي معرفي مي كنيم، چون مي خواهيم سليقه شما را با بهترين ها سازگار كنيم، تا شما هم از ما بهترين ها رو در مسير آموزش بخواهيد، چون استادهاي ما بايد بهترين مطالب فناوري دنيا رو بدانند زيرا كه بايد در كلاس آنلاين به خارج رفته هاي ايراني خوب تدريس خصوصي آنلاين، كنند و امتياز هاي عالي ازيشان بگيرند.

 قسمت اول
1. www.coursera.org
بهترين دانشگاه هاي دنيا در اين وب سايت دوره هاي مختلف آنلاين را به صورت حرفه اي و البته رايگان برگزار مي كنند. ابتدا رشته مورد نظرتون و جستجو ميكنيد و دانشگاه هاي معتبر آمريكا و اروپا كه اون رشته و تدريس مي كنند به شما معرفي ميشوند و يا دانشگاه مورد نظرتون و جستجو كنيد و رشته هايي كه اون دانشگاه برگزار ميكنند براتون نمايش داده مي شود.
2. www.edx.org
عملكردي مشابه corsera  دارد.
3. www.stanford.edu
يكي از معروفترين و خوشنام ترين هاست . علاوه بر اينكه تو وب سايت هاي مختلف دوره ارائه ميدن دوره هاي مختلف و هيجان انگيزي هم دارند كه گواهينامه معتبر هم ارائه ميدهند.
4. www.w3schools.com
از بهترين ها براي تمرين كد نويسي به زبان هاي مختلف دنيا كه البته ويدئو آموزشي ندارند ولي به زباني ساده برنامه نويسي و براي مبتدي ترين افراد برگزار ميكنند.
5. www.youtube.com
از بهترين و باحال ترين هاست . انواع ويدئوهاي آموزشي و ميشه از يوتيوب ياد گرفت. آموزش باغبوني و نجاري و آشپزي تا رياضي, عكاسي, حسابداري و ...
ممكنه در ابتدا خيلي ساده بنظر برسه چون اكثر ويدئوها توسط افراد معمولي گرفته شده اما بسيار كاربردي هست.
6.  www.lynda.com
اين وب سايت آموزش هاي متنوع داره ولي از همه بيشتر به آموزش نرم افزارهاي  adobe  و زبان هاي طراحي وب سايت مي پردازد. اگر در كشور آمريكا عضو كتابخونه باشيد ميتونيد به طور رايگان از اين وب سايت استفاده كنيد.
7.  www.skillshare.com
اين وب سايت شباهت زيادي به يوتيوب داره يعني هر كس ميتونه دوره اي بسازه و براي استفاده عموم بذاره با چند تفاوت: اول اينكه تعداد رشته هاي كمتري ارائه ميشه , دوم اينكه كيفيت ضبط ويدئوها بالاتره و سوم اينكه رايگان نيست و بايد مبلغي جهت حق عضويت بپردازيد.
8. www.udemy.com
اين وب سايت شباهت زيادي به  skillshare  داره با اين تفاوت كه براي استفاده از همه رشته ها پولي پرداخت نميكنيد بلكه هر دوره قيمت مخصوص داره . همه دوره ها هم ميتونيد توش بيابيدكلاس زبان انگليسي, كلاس زبان آلماني, كلاس فتوشاپ و .... 
9. ocw.mit.edu
 اين وب سايت متعلق به دانشگاه MIT  است . شباهت زيادي به استنفورد داره و همونطور كه ميدونيد! رشته هاي فني و مهندسي اش خيلي خيلي معروفه.
10. www.khanacademy.org     
 يادگيري علوم پايه به طور كاملا رايگان در هر سطحي كه هستيد . شيمي, فيزيك, رياضي و ....

اينها سايتهاي موفق با بالاي ده سال سابقه كاري هستند، كه قطعا به استادها و يا علاقه مندان در رشته هاي مختلف كمك شاياني براي يادگيري مي توانند بكنند به خصوصي كه رايگان و آنلاين هستند، استادسلام با هدف بهترين نتيجه در زمينه تدريس خصوصي پايتون، تدريس خصوصي اتوكد، تدريس خصوصي عربي، تدريس خصوصي آيلتس، كلاس زبان، كلاس فتوشاپ، كلاس حسابداري و ... شما هميشه هست. اگر شما هم وب سايتهاي خوبي را ميشناسين كه ميشه ازش اطلاعات خوبي را در زمينه هاي مختلف آموخت برامون بنويسيد تو نظرات 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/18  ساعت: ۱۳
:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/18  ساعت: ۱۳
:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/17  ساعت: ۱۱

چهارشنبه كاري اين هفنه: مصاحبه با استاد موسيقي

مگه ميشه كسي رو تو دنيا پيدا كرد كه به موسيقي علاقه نداشته باشه؟!

موسيقي هميشه براي انسان جزو علاقه‌مندي‌هاي درجه‌ي اول بوده و هست و اين نواي سحرآميز كه از تكه‌چوبي ساده خيز برميداره و به گوش جان او مي­نشينه، سوداها و جوشش‌هاي بي‌نظيري رو در انسان به‌وجود مياره و باعث خلق شاهكارهايي ميشه كه گذر زمان و تغيير مكان و دگرگوني‌هاي سياسي هم نمي‌تونه بر پيكرشون خدشه‌اي وارد كنه!

شما هم بي‌شك از طرفداراي موسيقي هستيد، حالا در چه سبك و سياقي، فرقي نمي‌كنه؛

مهم اينه شما هم در جرگه‌ي شيدايان موسيقي جاي مي‌گيريد!

شايد شما هم بارها خودتون رو در جايگاه مفاخر و نوابغ موسيقي تاريخ تصور كرده‌باشيد و روياي خلق شاهكارهاي بزرگ رو در سر پرورانده باشيد؛

اگر شما هم جزو اين افراد هستين و يا جزو افرادي هستيد كه ميخايد رشته موسيقي را به عنوان رشته دانشگاهي خودتون انتخاب كنيد و يا در كنار رشته تحصيليتون تو كلاسهاي تدريس خصوصي موسيقي شركت كنيد و نياز به اطلاعاتي تو اين حوزه داريد، خوندن مصاحبه‌ي امروز با استاد موسيقي بر شما واجبه!

سعي كرديم به يكسري از سؤالات اساسي همه‌ي طرفداران و دنبال‌كنندگان موسيقي پاسخ بديم!

مصاحبه با آقاي امير تهراني

سلام و روز بخير استاد، خيلي ممنون از اينكه وقتتون رو در اختيار استادسلام قرار دادين؛

جناب آقاي تهراني اگر در ابتدا صحبتي هست بفرماييد كه بريم سراغ سؤالاتمون.

عرض سلام به همه اساتيد و هنرجويان عزيز؛ امير تهراني هستم متولد اسفند 63. آهنگساز، نوازنده، مدرس.

 

جناب آقاي تهراني از خودتون براي استاد سلامي ها بگيد و اينكه چند سال هست كه با استاد سلام همكاري داريد؟

من تقريبا ۴ سالي هست كه با استاد سلام كار ميكنم كه البته يك سال اخير همكاري من با استاد سلام مستمر و بيشتر بوده.

 

در مورد سازهاي مختلف برامون بگين و اينكه ساز مورد علاقه‌تون چيه؟ و از چه سني شروع كرديد؟

ساز مورد علاقه من گيتار آكوستيك و الكتريك و پيانو هستش، تقريبا سوم دبستان بودم كه كيبرد ميزدم ولي به دلايلي كنار رفت و در ۱۶ سالگي شروع به نوازندگي و يادگيري گيتار كردم.

 

استاد اگه ميشه بفرمايد موسيقي تو زندگيتون چه جايگاهي داره؟ و بيشتر به‌عنوان شغل بهش نگاه مي‌كنين يا تفريح؟

اوايل يه جور تفريح و يادگيري و لذت بردن بود، ولي كم كم تبديل شد به همه زندگيم و عشق و علاقم.

آيا وقتي موسيقي رو به عنوان حرفه اصلي انتخاب مي كرديد با مخالفت خانواده روبرو شديد؟ برخي خانواده ها بر اين باور هستند كه بچه ها فقط بايد برند دانشگاه و دكتر و مهندس بشند به نظر شما چه چيزي باعث ميشه اين عدم اطمينان به رشته هاي هنري بيشتر بشه؟

بله، شديدا با مخالفت روبرو شدم . چون در غالب خانواده هاي ايراني، هنر به عنوان يك تفريح تعريف شده و شغل هاي درآمدزا بيشتر به سمت مهندسي و پزشكي و كار آزاد بوده از قديم. نگراني اكثر اونا هم به خاطر مسايل مالي هست و البته بخشي هم به خاطر مسايل اعتقادي و مذهبي.

 

آقاي تهراني رشته دانشگاهيتون هم موسيقي بوده و به نظرتون "دانشگاه رفتن" تأثيري تو يادگيري سازهاي موسيقي داره؟

من تو دانشگاه هم كامپيوتر خوندم هم موسيقي. چيزي كه براي من معلوم شد اينه كه تو دانشگاه هاي ايران هيچي ياد نميدن و بيشتر سيلابهاي آموزشي بسيار كهنه و ناكارآمده . بايد خود هنرجو به دنبال يادگيري و تحقيق باشه و صرفا از دانشگاه به عنوان محيطي براي ارتباط با اساتيد و هنرجوياني باشه كه همفكر و هم هدف با او هستند تا بتونه ارتباطات خودش رو بيشتر كنه و پيشرفت كنه . در غير اينصورت كلاس هاي آزاد نتيجه بهتري از دانشگاه خواهد داشت.

 

به نظرتون شرايط سني خاصي وجود داره واسه شروع موسيقي. يا بهتر بگم يادگيري تو هر سني يكسانه يا تو سنين مختلف ميزان يادگيري متفاوته؟

يادگيري در همه سنين ميتونه اتقاق بيفته . ولي در سنين كمتر چون مشغله فكري كمتر هست و ذهن آزادتر هست يادگيري با سرعت و دقت بيشتري اتفاق ميفته.

 

به نظر شما امكان آموزش خصوصي موسيقي آنلاين و به صورت غير حضوري و يا از طريق فيلم آموزشي هست و اگه جوابتون مثبته بازدهي اين روش در برابر آموزش حضوري تقريبا به چه ميزان هست؟

بهترين روش يادگيري به صورت حضوري هست ولي در شرايطي كه دسترسي به استاد مورد نظر سخت هستش از روي ويديوهاي ضبط شده يا به صورت آنلاين ميشه تا حد زيادي اين خلا رو جبران كرد.

 

خيليا معتقدن گيتار ساز سختيه و قبل از يادگيري اون بايد با يه موسيقي ساده‌تر آشنايي داشته باشن، چقد به اين جمله اعتقاد داريد ؟؟

يادگيري هر ساز و هر سبك از موسيقي سختي ها و راحتي ها و چالش هاي خودشو داره. نميشه گفت اين ساز از اون ساز سختتر يا راحتر است. فقط ممكنه بعضي از تكنيك ها رو زودتر و راحتتر ياد بگيريم و بعضي ها رو سخت تر و اين مساله هم از فرد به فرد كاملا متفاوته.يعني ممكنه يك تكنيك كه براي من خيلي راحت هست براي شما خيلي سخت باشه و برعكس.

نظرتون در مورد اجراي موسيقي خياباني ؟ اگه ميشه خاطره‌اي از اجراهاتون تو اين سالها را بفرمايد؟    

اجراي خياباني خيلي خوب و لذت بخشه براي لطافت بخشيدن به محيط پر سروصداي امروزي واقعا لازم هست . بايد آزادي بيشتري به نوازنده ها داده بشه تا راحتتر در اماكن عمومي به اجرا بپردازند.

من هم اجراي خياباني رو تجربه كردم . بعضي از رهگذرهايي كه به خوانندگي علاقه دارند تا ميكروفون ميبينن ميان و ميخوان بخونن . صحنه هاي جالبي پيش مياد

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/17  ساعت: ۰۶

مرور داستان واقعي يك مهاجرت، از زبان يك استادسلامي!

تا حالا بارها و بارها، درمورد مهاجرت و دلايلش، گفتيم و نوشتيم و خونديم و بحث كرديم؛

تو اين مطلب نمي‌خوايم تكرار مكررات كنيم، بلكه مي‌خوايم يه‌ مقدار موشكافانه‌تر مسئله رو بررسي كنيم و ببينيم آيا مدينه‌ي فاضله‌اي كه از مقصد مهاجرتمون براي خودمون ساختيم، واقعاً همون‌قدر بي‌عيب و نقصه؟

مي‌دونيد چقدر از افرادي كه به هر بهانه‌اي مهاجرت مي‌كنن، بعد از چندوقت با سرشكستگي، نااميدي بيشتر و افسردگي به كشورشون برمي‌گردن؟!

 

آيا انتخاب‌هايي كه مي‌كنيم عاقلانه‌س يا از روي احساسات تصميم‌ مي‌گيريم؟!

امروز قراره از تجربيات يكي از دوستان استادسلام بگيم، ايشون كه مدتيه به هلند مهاجرت كردن، قراره از تجربيات و مشاهداتي كه توي مدت حضورشون در كشور هلند داشتن برامون بگن؛

پيشنهاد مي‌كنيم حتماً اين مطلب رو دنبال كنيد، علي الخصوص اگه شما يا يكي از اطرافيان‌تون قصد جدي براي مهاجرت داره، اين متن مي‌تونه خيلي كمك‌كننده باشه براتون!

با خانم فاطمه رمضاني، از همكارهاي قديمي استاد سلام كه حدود 2سالي هست در هلند به‌سر ميبرن، همراه ميشيم.

 

با سلام خدمت همگي همراهان استادسلام، بنده در زمان اقامتم توي كشور هلند، يكسري مسائل و قوانين رو بررسي كردم و سعي مي‌كنم شرايط اين كشور رو از لحاظ قوانين شهروندي و نكاتي كه ملزم به رعايتش هستيد، تاحدودي ترسيم كنم.

 

همه مي‌تونن حسابتو چك كنن! 

خب در ابتدا من به مسائل بانكي و قوانين دسترسي به حساب افراد ميخوام يه اشاره‌‌اي داشته‌باشم؛

توي اين كشور، اگر شما بخوايد از شركتي خدمات دريافت كنيد و يا به طريقي كار شما به اين شركت مربوط بشه، مجبوريد به اين شركت اجازه‌ي دسترسي به اطلاعات و همچنين كسر اتوماتيك از حسابتون رو بديد؛ 

مثلاً براي خريد بليط قطار از يه شركت حمل و نقل، اون شركت دسترسي به حساب بانكي شما داره. 

 

بيمه‌نامه مثل آش كشك خاله‌س، بخواي نخواي پاته! 

نكته‌ي بعدي توي اين كشور، الزام شهروندان به داشتن بيمه است؛ 

مبلغ اين بيمه به‌صورت پايه، 97يورو هست كه به‌طور اتوماتيك از حساب شما به‌صورت ماهيانه كم ميشه و همچنين شركت بيمه‌ مربوطه تا سقف 385يورو متعهد به پرداخت هزينه‌هاي درماني شما ميشه؛ 

شما مي‌تونيد با پرداخت پول بيشتر، اين سقف رو تا 885يورو در ماه هم افزايش بدين. 

نكته‌ي مهمه بعدي اينه كه شما علاوه‌بر بيمه، ملزم به داشتن پزشك خانوادگي هستيد، 

هر شهروندي در هلند پزشك خانوادگي منحصربفردي داره كه اگه براش مشكل و بيماري پيش بياد اول بايد به اون مراجعه كنه و درصورتيكه پزشكش تأييد كنه ميتونه به متخصص يا آزمايشگاه و ساير امكانات پزشكي دسترسي داشته‌باشه؛ 

همچنين هزينه‌ي خدمات پزشكي مخصوصاً در ساعت‌هاي غير اداري ميتونه قابل توجه باشه؛ 

مثلاً هزينه ويزيت پزشك خانواده، تو روزهاي كاري و تا ساعت 5بعدازظهر، 19يورو و در آخرهفته‌ها و بعد از ساعت 5، 175 يورو هست! 

همچنين هزينه مراجعه به اورژانس توي مواقع اضطراري 250يوروعه!

جالبه بدونيد هزينه‌ي يك‌شب بستري‌شدن در بيمارستان، چيزي حدود 1000 تا 2000 يورو و همچنين استفاده از آمبولانس حدوداً 500يوروعه!

 

هر نفسي كه مي‌كشي، ماليات داره!

مورد بعدي كه من ميخوام بهش اشاره كنم، قوانين مالياتيه؛ 

توي اين كشور شما متناسب با درآمدتون، از 8.9 تا 51.95 درصد از حقوقتون رو بايد ماليات بدين، 

علاوه براين، شما براي خريدكردن هم ماليات مي‌پردازين؛ 

براي مثال شما براي خريد يه‌دونه خودكار 21درصد ماليات مي‌پردازين! 

همچنين شهرداري‌ها هم از شما، به‌خاطر مصرف هوا، توليد زباله، تميزكردن شهر و همچنين دورنگه داشتن آب از شهرهاي در معرض آب‌گرفتگي(مثل رتردام)  هزينه‌هايي رو به‌صورت ساليانه دريافت مي‌كنن! 

اين هزينه، باتوجه به شهر سكونت شما و همچنين جمعيت خانه‌ي شما متغير است؛ 

مثلاً در ماستريخت 400، در رتردام 500 و در خودا 1000 يورو به‌صورت ساليانه به‌ازاي هرنفر ماليات از طرف شهرداري گرفته ميشه. 

نكته‌اي كه درمورد قوانين مالياتي وجود داره اينه كه، شما ميتونيد باتوجه به وضع درآمديتون به مالياتي كه مي‌پردازيد اعتراض كنيد و بخشي از اون رو(درصورتيكه اعتراضتون وارد باشه!) از دولت پس بگيريد! 

همچنين اگه شما از سگ نگه‌داري كنيد، بابت نگهداري از سگتون بايد ماليات پرداخت كنيد! 

علتش هم اينه كه سگ‌ها براي دفع ادرار و مدفوع به پياده‌روي برده ميشن و به‌همين دليل شما توي پياده‌روهاي عمومي شاهد ادرار و مدفوع سگ هستين و شهرداري براي تميز كردن اين فضولات از شما ماليات ميگيره. 

نكته‌ي مثبت مالياتي براي تازه‌واردها اينه كه درمورد افراد خارجي تازه‌وارد قانوني وجود داره كه اين افراد تا 5سال ميتونن از 10درصد تخفيف مالياتي برخوردار بشن! 

نكته‌ي قابل توجه اينه كه شهروندان هلندي و مخصوصاً خارجي‌ها، شماره‌ي منحصربفردي دارن كه توسط اون شناخته ميشن و رفتارشون تحت نظارت قرار ميگيره.

 

مشكلات مسكن، به قاره‌ي سبز هم سرايت كرده! 

درمورد وضعيت مسكوني شهروندان هلندي بايد بگم كه بيشتر آپارتمان‌هاي استيجاري در هلند متعلق به دولت يا برخي شركت‌ها هستن كه شما قبلاً به اونها اجازه‌ي دسترسي به حسابتون رو دادين و هرماه به‌صورت اتوماتيك اجاره‌بها و مبلغ شارژ عمومي ساختمون رو از حساب شما برداشت ميكنن؛ 

براي مثال من براي هرماه مبلغ 885يورو اجاره به‌علاوه‌ي 66يورو هزينه‌ي شارژ رو بدون احتساب هزينه آب و برق و گاز و اينترنت و تلفن پرداخت مي‌كنم. 

يك نكته‌ي ديگه در باب وضعيت مسكوني و منازل هلند، كمبود خانه در اين كشوره؛ 

هلند به‌دليل قرار گرفتن زير سطح دريا، با مشكل كمبود زمين مواجهه و همچنين توي اين كشور اغلب افراد تنها زندگي مي‌كنن و به‌ندرت در اين كشور شما شاهد حضور خانواده‌ها توي مكان‌هاي مختلف عمومي هستين، 

به‌همين دليل هم هست كه بيشتر افراد تمايل به نگهداري حيوانات خانگي دارن. 

براي زباله‌ها هم شما خودتون مسئولين تا زباله‌ي خودتون رو به زباله‌دان‌هايي كه تعبيه شده ببرين و با استفاده از كارتي كه دراختيارتون هست درب اونها رو باز كنين و زباله‌تون رو داخلش قرار بدين؛ 

با اين ترفند، مقدار زباله‌اي كه توليد ميكنين كنترب ميشه و متناسب با اون از شما هزينه دريافت ميشه و همچنين اگه شما زباله‌تون رو تفكيك نكنيد، هزينه‌ي بيشتري از شما گرفته ميشه، پس بهتره كه خودتون زباله‌تون رو تفكيك كنين!

 

با توجه به اين نكاتي كه گفتم ميتونين دليل تميزي بيش از حد شهرها و حتي فضاهاي عمومي آپارتمان‌ها رو تشخيص بدين، چون شما براي تمام اينها هزينه پرداخت ميكنين و چه دوست داشته‌باشين چه نه، اين هزينه‌ها روي دوش شما هست! 

به‌عبارت ديگه، ماليات اصلي‌ترين دليل رونق و آبادي كشورهاي پيشرفته‌ست! 

 

بهتره دوچرخه‌سواري حرفه‌اي بلد باشي! 

نكته‌ي مهمه ديگه علي‌الخصوص براي ما ايراني‌ها وضعيت حمل و نقل اين كشوره، 

توي اين كشور شما براي استفاده از خودروي شخصي بايد علاوه‌بر هزينه‌ي پاركينگ و بيمه و سوخت، ماليات هم پرداخت كنين! 

توي كشور‌هاي اروپايي و مخصوصاً هلند، افراد زيادي هستن كه با دوچرخه تردد ميكنن كه هم آلايندگي نداره و هم هزينه‌هاي به مراتب كمتري براش پرداخت ميكنن. 

 

به سازمان تفريحات خودگردان بپيونديد! 

درمورد تفريحات و روحيات هلندي‌ها بايد بگم كه توي اين كشور مردم به‌صورت خودجوش، دركنار همديگه مراسمات و كارناوال‌هايي رو ترتيب ميدن و به خوش‌گذروني مي‌پردازن، مثلاً جشنواره‌ي گلها كه هزاران نفر از جاهاي مختلف دنيا براي تماشاي اون به هلند ميان! 

 

چقدر انعطاف فرهنگي داري؟! 

نكته‌ي فرهنگي كه ميتونه براي ما حائز اهميت باشه اينه كه در هلند هم مثل خيلي از كشورهاي غربي، ازدواج رسمي خيلي كم ديده ميشه و افراد ترجيح ميدن به‌صورت رسمي باهم ازدواج نكنن و به‌عنوان پارتنر و دوست باهم زندگي كنن و شايد همين باعث شده كه آمار طلاق توي اين كشور خيلي پايين باشه. 

 

تعطيلات براي استراحته، كار تعطيل! 

يكي از قوانين سختگيرانه در خصوص كار و كسب اينه كه مغازه‌دارها بين ساعت 9صبح تا 6بعدازظهر فعاليت كنن و روزهاي يكشنبه هم شما حق كاركردن ندارين مگر براي يكسري مشاغل خاص كه اونها هم بايد براي كاركردن توي اين روزها مجوز بگيرن! 

 

عدالت علوي رو اينجا ميشه لمس كرد! 

و به‌عنوان حرف آخر ميخوام به اين مورد اشاره كنم كه باوجود قوانين سختگيرانه‌ي مالي، دولت از اقشار ضعيف جامعه حمايت قابل تحسيني به‌عمل مياره؛ 

به‌طوريكه باتوجه به وضع درآمد شما، به شما اجازه داده ميشه كه خونه‌اي متناسب با درآمدتون اجاره كنين و اجازه‌ي اجاره‌ي هر خونه‌اي به هركسي داده نميشه؛ 

همچنين اگر درآمد شما كمتر از حد نرمال باشه، ميتونين از دولت مساعده بگيرين و از قوانين بازگشت ماليات و بيمه بهره‌مند بشين! 

 

اميدواريم كه شما از خوندن صحبت‌هاي اين دوست عزيز استادسلامي‌مون نگاهي كلي از وضعيت كشور هلند كه قابل تعميم به خيلي از كشورهاي غربي و اروپايي ديگه هست، به‌دست آورده‌باشين. 

نكته‌اي كه توي صحبت‌هاي ايشون مشهوده، وجود قوانين سفت و سخت و همچنين هزينه‌هاي قابل توجه مالياتي و شهروندي زندگي كردن در كشورهاي متمدنه، 

اينكه ما امروز شاهد شهرهاي مدرن و تميز و منظمي هستيم، نتيجه‌ي اين قوانين و پايبندي و رعايتشون توسط شهروندانه. 

نكته‌ي ديگه اينه كه شما باتوجه به اين صحبت‌ها، براي فراهم كردن شرايط زندگي در اين كشورها بايد خيلي جدي باشين و تلاش كنين و فعاليت‌هاي زيادي انجام بدين، 

چيزي كه مسلمه اينه كه باوجود اينهمه قانون سفت و سخت، شما بايد مهارت‌ و انعطاف بالايي داشته‌باشين و بتونين خودتون رو به‌سرعت با شرايط جديدتون وفق بدين و همچنين بايد بدونين براي رسيدن به موفقيت بايد تلاش خيلي زيادي انجام بدين! 

 

پس اگر در آستانه‌ي مهاجرت هستين يا به مهاجرت فكر مي‌كنين، يادتون باشه كه هزينه‌هاي زيادي بايد براي رسيدن به مدينه‌ي فاضله‌تون بپردازين و اگه انگيزه‌ي شما از مهاجرت، فرار از شرايط فعلي‌تون، تعارض با قوانين يا تنبلي و بي‌حوصلگيه، مهاجرت نميتونه گزينه‌ي مناسبي براي شما باشه!

 

با همه‌ي اين‌ها، اگه مصمم هستيد براي رفتن، بايد خيلي جدي شروع كنيد به تلاش‌كردن؛

اولين قدم (نياز به گفتن نداره البته) يادگرفتن زبانه؛

مهم نيست شما مي‌خوايد به كدوم كشور مهاجرت كنين،

هرجاي دنيا كه باشين زبان انگليسي به كارتون مياد!

بعد از زبان انگليسي، بسته به مقصدي كه دارين، بايد زبان اون كشور رو ياد بگيرين؛

فرانسوي، اسپانيايي، ايتاليايي، اسپانيولي، تركي استانبولي، پرتغالي و...

هركدوم رو كه بخواين ياد بگيرين، ميتونين از طريق استادسلام، با شرايط دلخواهتون، آنلاين يا خصوصي، تو كمترين زمان و با صرف كمترين هزينه به هدفتون برسين؛

با چنتا كليك ساده، استاد موردنظرتون رو پيدا كنين و شروع كنين براي هدف‌هاتون بجنگين!

 

يادتون نره، مهاجرت پايان كار نيست، يه شروع جديده!

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/15  ساعت: ۰۷

چقدر با انگيزه هستيد؟

افراد با انگيزه افرادي هستند كه در حال حركت براي رسيدن به قله زندگيشون هستند. اين افراد مورد اعتماد بقيه بوده و به توانايي هاي خودشون اعتماد دارند. روياهاي بي حد و مرز و تمايل به ايجاد يك زندگي رضايت بخش دارند. اگر در زندگي به دنبال روياهات هستي اين نشون ميده كه قطعا زندگي پويا و زنده اي داري و اگر هنوز ترس از حركت به سمت روياهاتو داري شجاعت به خرج بده و به دنبال روياهات برو...

ويژگي هاي افراد با انگيزه

اگر اين ويژگي ها را داريد ميتونيد خود را يك فرد با انگيزه بدونيد:

 • داشتن انگيزه دورني بالا

افراد با انگيزه بالا داراي يك تمايل ذاتي ويك  نيرويي دروني هستند كه آن ها را به سمت يك ماجراجويي جديد هدايت مي كنه.  اين افراد خود را براي يادگيري و كشف چيزهاي جديد به چالش مي كشند.

 • فروتن بودن

اگر اشتباهي از آن ها سر بزند عذرخواهي مي كنند و اشتباهات خود را قبول مي كنند.

 • حركت صعودي

به جاي اينكه بر كارهايي كه در آن شكست خوردند و ناموفق بودند تمركز كنند بر كارهايي كه در حال انجام آن هستند و بر موفقيت هاشون متمركز هستند. بر خلاف خيلي از ما كه دائما به فكر گذشته و شكست ها هستيم!

انگيزش

 • حركت به سمت منطقه نا امن

اين افراد عمدتا به دنبال انجام كارهايي هستند كه آن ها را از منطقه امنشون بيرون بياره و از انجام كارها به شيوه راحت خودداري مي كنند خيلي ساده ميشه گفت سرشون براي دردسر و كارهاي  پرچالش درد ميكنه.

 • يادگيري بي پايان

آن ها بسيار مطالعه مي كنند و به دنبال يادگيري و ديدن چيزهاي جديد هستند. و معتقدند كه بايد هميشه به دنبال يادگيري باشند.

 • ميدونند كه از اين دنيا چي ميخواند

يك چشم انداز روشني در زندگي دارند و با عقلانيت ميدونند كه از چه چيزهايي بايد اجتناب كنند. شعار اونها در زندگي اينه:

" هرگز نگو، هرگز" و "همه چيز ممكن است".

انگيزش

 • هرگز ديگران را سرزنش نمي كنند

ديگران را به خاطر اشتباهاتشان سرزنش نمي كنند. اونها به اين اصل ايمان دارند كه هركس در نهايت مسئول كاري كه انجام ميده است و نه فرد ديگر، پس نبايد ديگران را سرزنش كرد چون آن ها مسئول كارهاي خودشون هستند!

 • با انگيزه هايشان خود را محاصره كرده اند

دوستان آن ها افرادي هستند كه قابل اعتماد، مثبت انديش، پشتيبان و كساني كه بهترين ها را به ارمغان مياورند. ميدانند كه براي اينكه با انگيزه بمانند بايد زماني را به خودشون اختصاص بدند و همچنين با افرادي دوستي كنند كه به آن ها انگيزه ميدند.

منبع خبر: inc.com

استاد سلام در كنار شماست.

مرجع تدريس خصوصي زبان انگليسي، كلاس زبان استانبولي، كلاس زبان فرانسه، تدريس خصوصي زيست 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/13  ساعت: ۰۷

تركيه و ايرانيان تركيه؟!

يكي از كشورهايي كه ايرانيها تو سالهاي اخير براي سرمايه گذاري، گردشگري، ادامه تحصيل، كار، مهاجرت و حتي اقامت انتخاب كردن كشور تركيه هست كه در همسايگي با ايران قرار داره و شايد همين نزديكي و مجاورت با ايران دليل مهمي براي افزايش سفر به تركيه باشه. در واقع ايران يكي از پنج كشوريه كه بيشترين تعداد مسافر به تركيه را داره؛ به جز ايرانيها، كشورهايي مثل عراق، عربستان، روسيه و امارات هم اين كشور را براي مهاجرت و اقامت انتخاب كردن؛ به طوري كه ميانگين ورود افراد گردشگر و توريست به اين كشور به حدود 40 ميليون نفر در سال رسيده و همين امر باعث شده كه گردشگري مهمترين منبع اقتصادي مردم تركيه باشه و تركيه ساليانه سود و گردش مالي زيادي از اين طريق به دست بياره. در صورتي كه منبع اصلي اقتصادي اين كشور كشاورزي بوده و 35 در صد از از افراد اين كشور به كار كشاورزي مشغولند.

چه تعداد خونه توسط ايرانيها در تركيه خريداري شده؟!

بر اساس گزارش اعلام شده از مركز آمار تركيه، بيشترين تعداد واحدهاي مسكوني در تركيه كه به اتباع خارجي فروخته شده به ترتيب مربوط به شهر استانبول و سپس شهرهاي آنتاليا و بورساست كه عراقي‌ها با خريد يك هزار و ۹۸۷ واحد مسكوني در اين كشور در صدر ليست شهروندان كشور‌هايي قرار دارن كه در تركيه اقدام به خريد خونه كردن و پس از عراق و عربستان، ايران در رتبه سوم اين ليسته. تعداد واحدهايي كه در هشت ماه اول سال جاري ميلادي توسط ايرانيها در تركيه خريداري شده 1659 واحده كه نسبت به سال گذشته چهار برابر شده؛ يعني در هشت ماه اول سال گذشته (2017)، ايرانيها حدود 424 خانه در تركيه خريداري كرده بودن.

ايراني‌ها در تركيه بيشتر مشغول چه‌كاري هستند؟!

گزارشهاي مركز آمار تركيه همچنين نشون دهنده اينه كه ثبت شركت هم تو اين كشور افزايش داشته و تنها بيش از 150 شركت ايراني در شهرهاي ازمير، آنكارا، آنتاليا، مرسين ثبت شده؛ حتي تعداد صنعتگران ايراني نيز در حال افزايشه و دليلش هم بيشتر ميتونه اين امر باشه كه اين افراد با تاسيس شركت راحت تر ميتونن كالاها و خدمات خودشون را از طريق شركتهاي وابسته به تركيه يا كشورهاي اروپايي وارد كنن. همچنين با افزايش تعداد ايرانيهاي مقيم استانبول، تعدا رستورانها و كافه هاي ايراني در نقاط مختلف استانبول به ويژه منطقه بيليك دوزو در بخش اروپايي بيشتر شده و ايرانيها علاوه بر كسب و كارهاي كوچك و بزرگ، در عرصه هاي هنري، سلامت و بهداشتي، خدماتي، تجاري و غيره فعاليت ميكنن. مشاغلي همانند سرمايه گذاري، آرايشگري، تدريس زبان، هتلداري، مهمانداري از جمله مشاغليه كه براي مهاجرا درآمد خوبي داره. از طرفي سرمايه گذاري تركيه هم در ايران افزايش يافته و پيش بيني شده رابطه دو كشور رو به روز بيشتر ميشه به طوري كه بيشترين حجم صادرات و واردات ايران با تركيه انجام ميشه.

آيا يادگيري زبان تركي استانبولي براي ايرانيها ضرورت داره؟!
در كنار تمام محسنات كشور تركيه، مشكلات زيادي براي سفر به اين كشور وجود داره؛ همانند بالا رفتن نوسانات ارز و بي ثباتي اقتصادي در كشور، بالا بودن هزينه مواد غذايي، هزينه هاي درماني و هزينه دانشگاهي و... . يكي از مهمترين مشكلاتي كه ممكنه براي مسافران خارجي و به خصوص كساني كه به زبان انگليسي صحبت ميكنن پيش بياد اينه كه اكثر مردم تركيه نميتونن به زبان انگليسي صحبت كنن؛ بنابراين براي سهولت در برقراري ارتباط با افراد اين كشور _ چه در امر تحصيل، گردشگري، اشتغال، مهاجرت، سرمايه گذاري _ يادگيري زبان تركي استانبولي امري مهم و ضروريست و نسبت افراد متقاضي براي  تركي استانبولي نسبت به متقاضيان ساير زبان ها بيشتر است و اين تعداد رو به افزايش است. بنابراين اگه شما هم قصد سفر به كشور تركيه را داريد براي سفر به كشور تركيه بايد تركي استانبولي بلد باشيد تا بتونيد با مردم تركيه راحت‌تر ارتباط برقرار كنيد.
اما طولاني بودن دوره هاي آموزشي و بالا بودن هزينه تدريس خصوصي زبان تركي استانبولي يكي از مشكلاتيه كه سر راه شما قرار داره؛
همچنين امكان داره كلاسهاي آموزشي و تدريس خصوصي تركي استانبولي در بعضي مناطق برگزار نشه و يا به ندرت برگزار بشه و شما مجبور باشين مسافت زيادي را تا محل برگزاري كلاس زبان تركي استانبولي طي كنيد يا مشكلات عديده‌ي ديگه‌اي از جمله كمبود وقت و ترافيك و چه و چه و چه كه هركدام به‌نوبه‌ي‌ خود باعث از بين رفتن انگيزه و اميد شما ميشه؛
اينجاست كه شما به استاد سلام نياز پيدا مي‌كنيد!
استاد سلام با برقراري كلاسهاي تدريس خصوصي تركي استانبولي آنلاين، هم مشكل مسافت را حل كرده و هم به‌علت برگزاري كلاس‌ها به‌صورت خصوصي، مشكل طولاني بودن دوره هاي آموزشي زبان تركي استانبولي را تا حد ممكن كمرنگ كرده‌است.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/9  ساعت: ۰۶

يادگيري مبتني بر مغز

آيا تابه‌حال براي شما نيز اين سؤال پيش‌آمده كه چطور مغز ما فرايند يادگيري را انجام مي‌دهد؟ و چطور حتي پس از سالها بازهم با كوچك‌ترين اشاره، بعضي مطالب و آموزش‌ها براي ما مرور و يادآوري مي‌شود يا چرا يادآوري بعضي مطالب خيلي مشكل و حتي غيرممكن است؟

فرض كنيد شما به پيانوعلاقه داريد. در ابتدا نمي‌توانيد پيانو بنوازيد. شروع به تمرين مي‌كنيد، اوايل تمرين، كار بسيار كند پيش مي‌رود. ناگزير هستيد تك‌تك دكمه هاي پيانو را پيدا كنيد و با نتي كه مقابل شماست مطابقت دهيد و بعد دكمه را بفشاريد. نتيجه نيز چيزي نيست جز يك سري صداهاي نه چندان دلچسب! مدام كه تمرين مي كنيد، اتفاقاتي در مغز شما مي افتد. مغز به‌موازات تمرينات شما، در حال تغييراتي در مدارهايش هست و هر بار سلول‌هاي بيشتري را به اين كار اختصاص مي‌دهد. مدارهاي مربوط به نواختن پيانو شكل مي‌گيرد و تعداد بيشتري از سلول‌هاي مغز براي اين كار به خدمت گرفته مي‌شوند و شما بالاخره بعد از مدتي، بدون اينكه حتي به پيانو نگاه كنيد، آن را هنرمندانه مي‌نوازيد و اين هنر براي هميشه در مغز شما بايگاني مي‌شود؛ حال فرض كنيد شما چند سال پيانو نزنيد يا مدتي حتي دوچرخه‌سواري و رانندگي نكنيد، به جرأت مي‌توان گفت بعد از چندين سال وقتي اراده كنيد شما به‌راحتي مي‌توانيد رانندگي كنيد و يا ساز مور علاقه‌تان را بزنيد؛ در واقع مهارت‌هاي موردنياز براي انجام هريك از اين فعاليت‌ها در مغز ما ذخيره مي‌شود و با كوچك‌ترين تلنگري يادآوري و مرور مي شود. به عبارت ساده‌تر بهترين كاري كه مغز انجام مي‌دهد يادگيري و ذخيره اطلاعات و بازيابي اطلاعات در زمان‌هاي مناسب است؛ بنابراين اگر فرايند يادگيري يك موضوع (مانند تدريس خصوصي زبان خارجي ، موسيقي، تدريس خصوصي فيزيك، آشپزي و هر چيز ديگر) به آرامي پيش مي‌رود، نگران نباشيد و هرگز تصور نكنيد كه در آن موضوع ناتوان هستيد. شايد مغزتان، تمرين بيشتري از شما مي‌خواهد تا مدارهايش را تغيير دهد و سلول‌هاي لازم را به آن موضوع اختصاص دهد؛ به خودتان اتهام ناتواني نزنيد. سلول‌هاي مغز، تابعي از تمرينات و اراده ما هستند تا بر اساس آن، مدارها و ارتباطات جديد بين خود بسازند و به تصميم ما جامه عمل بپوشانند.

.

راست مغز هستيد يا چپ مغز؟

مغز انسان به دو نيمكره راست و چپ تقسيم شده است. اگرچه اين دو نيمكره از لحاظ اندازه برابر هستند ولي عملكرد مشابهي انجام نمي‌دهند. در دهه‌هاي پيشين دانشمندان معتقد بودند وقتي يك سمت مغز ما كار مي‌كند بخش ديگر غير فعال است. در حالي كه اين باور درست نبود؛ واقعيت اين است كه هر دو نيمكره مغز انسان در هر لحظه، فعال است و البته برخي مواقع، يك بخش فعال‌تر از ديگري مي‌شود. برخي دانشمندان نيز معتقد بودند چون توانايي حرف زدن انسان توسط نيمكره چپ او كنترل مي‌شود، سمت چپ مغز، نيمكره اصلي و نيمكره راست، نيمكره فرعي است؛ اما تحقيقات "راجر ولكات اسپري" اين باور را بر انداخت. راجرز به اين نتيجه رسيد كه سمت چپ مغز تمايل به كنترل بسياري از جنبه‌هاي زبان و منطق دارد، در حالي كه سمت راست تمايل دارد اطلاعات فضايي و درك بصري را مديريت كند.

جهت درك بهتر مطالب در اينجا لازم است نكاتي را در مورد اين دو نيمكره بدانيد:

_ سمت چپ مغز، كارهايي را انجام مي‌دهد كه بايد با منطق، مانند علوم و رياضيات انجام شود و نيمكره سمت راست كارهايي را انجام مي‌دهد كه با خلاقيت و هنر مرتبط هستند. به‌طور خلاصه، نيمكره چپ بخش زبان، منطق، استدلال، محاسبه، تفكر تحليلي را بر عهده دارد و نيمكره راست، بخش ابراز احساسات، خلاقيت، تشخيص چهره، موسيقي، رنگ، تصاوير، بينش و حالات غيركلامي را كنترل مي‌كند. نيمكره چپ در تحليل اطلاعات مهارت دارد و نيمكره راست در تركيب آنها.

_ نيمكره چپ، خطي عمل مي‌كند و نيمكره راست، غيرخطي. به بيان ساده‌تر، نيمكره چپ، مسائل را بر اساس روابط علّي و معلولي و ريز به ريز به ترتيب بررسي مي‌كند يا يك مسئله رياضي را بر اساس داده‌ها، فرموله مي‌كند و در مسير آن فرمول، قدم به قدم به حل آن نزديك‌تر مي‌شود؛ اما نيمكره راست، كلي نگر است و مفهوم را در نظر مي‌گيرد. مثلاً براي تشخيص چهره يك فرد، نيازي نيست كه بر اساس فرمول خاصي از فرق سر تا چانه او يكي پس از ديگري بررسي و سپس به هم متصل شوند و نهايتاً شخص شناسايي شود. نيمكره راست، به‌سرعت و با قابليت كل‌نگري كه دارد، در كسري از ثانيه، چهره را شناسايي مي‌كند. حال شما تصور كنيد كه نيمكره چپ عهده‌دار تشخيص چهره‌ها مي‌شد، چه دردسرهايي كه پيش نمي‌آمد!

_ هر نيمكره، بخش مخالف خود را در بدن اداره مي‌كند. سمت چپ مغز مسئول كنترل سمت راست بدن است از سوي ديگر، نيمكره راست مغز، فعاليت‌هاي سمت چپ بدن را هماهنگ مي‌كند. شايد به همين دليل هست كه وقتي سمت چپ مغز آسيب مي‌بيند، احتمال اينكه بر قسمت راست بدن نيز تأثير بگذارد زياد است. اگر شما با پاي راست به توپ ضربه بزنيد، در واقع اين فرايند را نيمكره چپتان اداره كرده است. وقتي متني را به فارسي مي‌خوانيد، سر و چشمتان از راست به چپ در حركت است. چون به سمت چپ حركت مي‌كنيد، نيمكره راست مغزتان به كار گرفته مي‌شود و وقتي انگليسي مي‌خوانيد، نيمكره چپتان فعال‌تر مي‌شود. شايد يكي از علت‌هايي كه يادگيري زبان انگليسي براي يك فارسي‌زبان سخت‌تر از يك فرانسوي زبان است _ به‌جز مسائل زبان‌شناسي مانند نزديكي لغات _ اين باشد كه فرد فارسي‌زبان ناگزير است عادت مغزي خوانش را از نيمكره راست به نيمكره چپ انتقال كند، ولي ساير زبان‌ها از نظر جهت نوشتاري مانند هم هستند.

 امروزه دانشمندان علوم اعصاب معتقد هستند كه دو نيمكره مغز براي انجام انواع مختلف فعاليت‌ها از طريق كولون كولوسوم همكاري مي‌كنند. در تحقيقي كه توسط محققان دانشگاه يوتا انجام شد، ۱۰۰۰ نفر از شركت‌كنندگان انتخاب و مغز آنها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت تا مشخص شود كه آيا واقعا آنها از يك طرف مغز بيشتر از طرف ديگرش استفاده مي‌كنند؟ نتيجه پژوهش نشان داد در حالي كه فعاليت يك سمت مغز در بعضي مواقع بحراني گاهي بالاتر بود، ولي به‌طور كلي مداخله هر دو طرف مغز عمدتا در فعاليت‌هايشان برابر بودند؛ بنابراين دو نيمكره به يك اندازه مهم هستند و هر كدام از آنها وظايفي دارند كه در تعامل با يكديگر انجامش مي‌دهند؛ مانند ساير اعضاي بدن كه در هماهنگي كامل با يكديگرند.

يادگيري مغز محور چيست؟

دنياي يادگيري در حال تغيير و پيشرفت است و يكي از مهم‌ترين و برجسته‌ترين پارادايم‌ها، نظريه يادگيري مبتني بر مغز است؛ تئوري يادگيري بر مبناي ساختار و كاركرد مغز بنا شده است. سؤال اين است كه چگونه مغز انسان ممكن است به يادگيري و آموزش كمك كند؟ اكتشافات محققان مؤسسه گلادستون نشان مي‌دهد كه يك نوع خاص از نورون‌ها باعث بهبود كارايي در يادگيري مي‌شود و تا زماني كه اين نورون‌ها در مغز عمل فرايندهاي نرمال و عادي خود را به‌درستي دنبال نمايند، يادگيري اتفاق مي‌افتد و از آنجايي كه مغز انسان به‌طور مداوم خواستار يادگيري است، نورون‌ها پيوسته در حال اسكن و پردازش اطلاعات هستند. وقتي كه نورون‌ها به‌صورت مكرر با همديگر در حال ارتباط باشند، يك شبكه نوروني تشكيل مي‌گردد و يك الگو تكرار مي‌شود و دقيقاً وقتي چنين اتفاقي مي‌افتد و فعاليتي را تكرار مي‌كنيم يادگيري صورت مي‌گيرد، مانند كسي كه با تكرار و تمرين توانست پيانو بنوازد.

مثالي براي يادگيري مغز محور

تحقيقات نشان مي‌دهد كه استرس يكي از مهم‌ترين عوامل خلاقيت، حافظه، رفتار، يادگيري و پيشرفت است. معلماني كه عمداً عوامل استرس را ايجاد مي‌كنند _ استرس را به‌صورت هدفمند كاهش يا افزايش مي‌دهند_ در كلاس، احتمالاً محيط مثبت كلاس را آزمايش مي‌كنند و به نتيجه موردنظر كه ارتقاء دانش‌آموز است، دست مي‌يابند. از طرفي راه‌هاي زيادي براي كاهش استرس در كلاس وجود دارد. به‌عنوان مثال: تلفيق ورزش‌هاي كششي، ادغام زنگ تفريح، تدريس خصوصي مهارت‌هاي يادداشت‌برداري و استفاده از تربيت بدني...

وظيفه معلم در يادگيري مغز محور در آموزش

تئوري يادگيري مغز محور، جامع‌ترين رويكرد آموزشي است كه بر اساس تحقيقات علوم عصبي ايجاد شده است. تأكيد اصلي اين تئوري اين است كه به‌طور طبيعي مغز چگونه به يادگيري كمك مي‌كند؟ بر همين اساس امروز در عرصه آموزش از روش هايي براي تدريس استفاده مي‌شود كه معلمها بتوانند يادگيري را به سطح رشد واقعي هر فرد متناسب با استعداد، علاقه و هيجانات هر دانش‌آموز برسانند. در حالي كه در مدارس سنتي _ كه بعضاً در بسياري مناطق هنوز هم وجود دارند_ اغلب از طريق مأيوس كردن، ناديده گرفتن و سركوب نمودن استعدادها و علايق دانش‌آموز، فرايندهاي طبيعي يادگيري را دچار اختلال و مشكل مي‌كردند.

_ وظيفه معلم اين است كه از راهكارها، ابزار و فنون گوناگون براي فعال كردن مغز دانش‌آموز كمك بگيرد. يك مثال يا يك راهكار به‌تنهايي پاسخ گوي فعال‌سازي مغز نيست. در تمامي سالهاي زندگي از لحظه تولد تا مرگ، مغز انسان تحت تأثير هورمون‌هايي است كه در بدن ترشح مي‌شود. تأثير همين هورمون‌ها باعث مي‌شود تا هر فردي رفتارهاي متفاوتي در شرايط مختلف داشته باشد. گاهي اوقات كم و زياد اين هورمون‌ها اختلالات رفتاري به وجود مي‌آورد. شايد شما هم تاكنون افراد زيادي را به‌خصوص در مدرسه ديده باشيد كه به اصلاح كندذهن باشند يا اختلالات يادگيري داشته باشد حتي دانش‌آموزاني كه يادگيري در آنها كندتر از بقيه هست نيز با بهبود كلاس روش تدريس معلم، افزايش درك مطالب امري بديهي است. در صورت شناخت و درمان اين‌گونه افراد، معلم‌ها مي‌توانند با توجه به شرايط اين دانش آموزان و شناسايي نقاط قوت، استعداد و علاقه و مديريت استرس در آنها و تكرار و تمرين زياد به موفقيت و بهبود يادگيري آنها كمك كنند. تدريس خوب و اثربخش، تدريسي است كه بتواند تجربه‌هاي يادگيرنده را هماهنگ سازد و از اين طريق بخش‌هاي مختلف را به فعاليت وادارد.

_ يادگيري مستلزم درگير شدن فيزيولوژيك مغز است. فشار رواني و ترس به‌گونه‌اي متفاوت از صلح و آرامش يا چالش و خستگي، بر مغز اثر مي‌گذارد. وظيفه‌ي معلم اين است كه با آگاهي از ميزان استراحت و تغذيه، روش تدريس مناسبي را براي ياددهي و يادگيري انتخاب و با مديريتي مناسب مطالب درسي را به دانش آموزان عرضه كند.

_ جستجوي معنا، فطري است. مغز در عين حال كه موارد آشنا را ثبت مي‌كند، به‌صورت همزمان براي پاسخ به محرك‌هاي جديد هم مي‌كوشد. براي يادگيري بايد محيطي ملموس آشنا و پايدار، تدارك ديده شود. همچنين بايد زمينه‌اي را به وجود آورد تا در آن يادگيرندگان حس كنجكاوي و اشتياق به نوجويي و اكتشاف و ميل به مبارزه با مشكلات را در خود تقويت كنند. از اين‌رو درس‌ها بايد معنادار و مهيج باشند و به يادگيرندگان در انتخاب‌هايش آزادي عمل بدهند.

بنابراين در يادگيري مغز محور در سيستم آموزشي، دستگاه مغز وارد مقوله يادگيري مي‌شود. اين نوع آموزش كه بر چگونگي كاركرد مغز است، دانش‌آموز محور است. نكته‌ي درخور توجه اين است كه در محيط زندگي يك فرد اگر شرايط رشد و تربيت و آموزش و امكانات كافي نباشد چه بسا حتي شناخت مغز كمتر كمكي به آن فرد نمي‌تواند بكند؛ بنابراين يكي از مهمترين وظايف معلم، شناسايي استعداد دانش‌آموز و ارتقا اوست.

استاد سلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي، تدريس خصوصي زبان , تدريس خصوصي فيزيك , كلاس روش تدريس , تدريس خصوصي پيانو و ..... آرزوي موفقيت براي تمامي دانش آموزان دارد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/5  ساعت: ۰۹

4مهارت مورد نياز براي ورود دانش آموزان به بازار كار در آينده

با گذشت زمان، همه ي ما نيازمند به روز رساني مهارت هامون هستيم تا آينده علم و دانش را بيشتر به چالش بكشيم. ما نياز داريم كه فراتر از مرزهاي علم و دانش پيش بريم و خود را براي حركت كردن به سوي آينده آماده كنيم.
" ميان آن چيزي كه شما ياد مي گيريد و آنچه واقعا به يادگيري آن نياز داريد تفاوت فاحشي وجود دارد"

اين عبارتي است كه از سوي "انجمن اقتصاد جهاني" ارائه شده كه كاملا قابل تامله. در كشور ما اين اتفاق بسيار به چشم مي خوره كه خيلي از دانش آموزان وارد دانشگاه مي شند و از رشته هايي فارغ التحصيل ميشند كه شايد به آن اصلا نيازي هم نداشته باشند!

در اين مطلب قصد داريم قدري شما را براي آينده آماده كنيم.اين مهارت ها به دانش آموزان كمك ميكنه كه حداقل قدري جلوتر از زمان پيش برند و در بازار كار موفق تر باشند.

"چشم اندازهايي نوين براي آموزش" 

 • تقويت مهارت ارتباط با ماشين

شكي نيست كه در عصر حاضرفراتر از واقعيت مجازي ((Virtual Reality و هوش مصنوعي (Artificial Intelligence ) رفته ايم. شما مي توانيد كه در مورد هوش مصنوعي از برگزار كنندگان دوره هاي هوش مصنوعي كمك بگيريد  و تدريس خصوصي هوش مصنوعي را در برنامه هاي آموزشي قرار بديد. هوش مصنوعي يك راه شگفت انگيز براي ترغيب دانش آموزان براي  پيشرفت همزمان با تكنولوژي است.

همچنين سعي كنيد با نمايش فيلم ها و اخبار و پيشرفت ها در حوزه هوش مصنوعي علاقه مندي دانش آموزان را به سمت هوش مصنوعي و به اصلاح ارتباط با ماشين افزايش دهيد.

هوش مصنوعي

 • تقويت روابط ميان فردي

همانطور كه تلاش براي يادگيري حوزه ماشين و هوش مصنوعي بسيار مهم است، توجه به ارتباطات ميان فردي دانش آموزان نيز بسيار مهم است. هوش عاطفي (Emotional intelligence) يك دارايي بسيار مهم محسوب چه براي دانش آموزان چه براي افراد بزرگسال. در زمينه آموزش هاي مرتبط با هوش عاطفي، به تقويت خود آگاهي ,مهارت هاي بين فردي خوب ,توانايي برخورد با احساسات( مثبت و منفي ) و بسياري موارد ديگر پرداخته ميشه.

هنگامي كه ما با انسان سر و كار داريم قطعا به مهارت هايي نياز پيدا مي كنيم. "يادگيري اجتماعي" و "يادگيري عاطفي" امروزه موضوع بسيار پرطرفداريه. تصور كنيداگر ارتباط بين دانشجو يا دانش آموز با معلمان و استايد روابطي مثبت و بر مبناي هوش عاطفي باشه، سبب بهبود روابط ميان آن ها ميشه واينكه نظرات بهتر شنيده ميشه و توجه بيشتري به ايده هاي آن ها خواهد شد.

 

 • حركت به سوي دنياي داده محور

شكي نيست كه يادگيري ماشين و هوش مصنوعي، جهان را در اختيار خود داده اند از سويي ديگر، فراواني داده ها و پديد آمدن علم داده و همچنين مفهومي به نام كلان داده يا  big data نياز به تحليل‌گران و دانشمندان داده به چشم مي خورد. زيرا اين يك انفجار اطلاعاتيه كه ممكنه دانش سنتي را دچار زوال كنه. يك مثال ساده براي درك راحت تر مفهوم كلان داده: 

همه ما از شبكه هاي اجتماعي مثل تلگرام، اينستاگرام، فيسبوك، لينكداين و ... استفاده مي كينم. هر روز كلي داده توسط هر كدوم از ما بر روي مركز داده هاي اين شبكه ها توليد ميشه حالا اين تعداد داده را براي كل افرادي كه روزانه به اين شبكه ها سر ميزنند در نظر بگيريد. قطعا ذهن ما نميتونه ميزان اين داده ها را پردازش كنه. اين حجم از داده ها يعني همان كلان داده كه خيلي اين داده ها ارزشمند هستند. 

كلان داده

 • تقويت تفكر شناختي

براي اينكه دانش آموزان بتونند توانايي تفكر و حل مسئله را ياد بگيرند، بايد معلمان آن ها را تشويق به تحليل اطلاعات از زوايا و ابعاد گوناگون كنند. معلمان همچنين مي‌تونند در مورد موضوعي مشخص بحث كنند، از دانش آموزان بخواهند تا يك فرآيند را در نظر بگيرند يا موضوعي را براي كلاس توضيح بدند يا از آنها بخواهند كه در خصوص جوانب مثبت و منفي ايده اي خاص بنويسند. داشتن تفكر انتقادي براي تقويت توانايي هاي دانش آموزان خيلي مهمه.

4 مهارتي كه با هم مروز كرديم اين امكان را براي دانش آموزانتان فراهم ميكنند تا در جهت موفقيت تحصيلي وحرفه اي براي حوزه اي كه  در آينده نزديك انتخاب خواهند كرد پيش برند.

اگر براي تدريس خصوصي هوش مصنوعي، تدريس خصوصي داده كاوي نياز به معلم خصوصي داريد حتما سري به وب سايت استاد سلام بزنيد 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/5  ساعت: ۰۷

با معادله‌ي مكان-زمان يادگيري آشنا هستيد؟!

همانطور كه احتمالاً شما هم بارها به اين فكر كرده‌ايد كه چه زمان و مكاني براي يادگيري دروس و مهارت‌هاي مختلف مناسب است، يكي از مهم‌ترين سؤالات هر فرد و علي‌الخصوص دانشجويان و دانش‌آموزان كه مي‌خواهند براي كاري مهم هدف‌گذاري كنند نيز همين مسئله است؛

 

"كي و كجا مي‌توانم بهترين بازدهي مطالعاتي را داشته ‌باشم و بيشترين يادگيري را تجربه كنم"؟! 

اساساً فرمول مشخصي براي اين موضوع وجود ندارد و افراد مختلف در مكان‌ها و زمان‌هاي مختلف بازده‌هاي متفاوتي دارند و مهم‌ترين مسئله، آشنايي ما با خودمان و شناخت بهترين مكان و زمان براي انجام امور مختلف متناسب با خلقيات و روحيات خودمان است؛

 

اما نكاتي هم در اين بين وجود دارد كه رعايت آنها مي‌تواند كمك‌كننده باشد. 

مهم‌ترين مسئله براي مطالعه اين است كه بعد از خوردن غذا، بلافاصله شروع به مطالعه نكنيم، چراكه در اين زمان فشارخون كاهش يافته و مغز انرژي و تمركز كافي براي مطالعه و يادگيري را ندارد.

 

مطالعه در زمان‌هايي كه مغز آمادگي بيشتري دارد، بسيار مؤثرتر واقع مي‌شود!

نكته‌ي بعدي كه حائز اهميت است، مطالعه‌كردن در اوايل صبح و اواخر شب است؛چون در اين زمان‌ها مغز يا استراحت كافي داشته و تمركز كافي دارد (اوايل صبح)، و يا قرار است فرصت كافي براي تجزيه و تحليل و طبقه‌بندي اطلاعات داشته‌باشد (اواخر شب)

 

مغزتان را شرطي كنيد!

يكي ديگر از نكات مؤثر، شرطي‌كردن و عادت‌دادن خود به زمان و مكان مطالعه است؛ يعني شما بايد جا و زماني مخصوص را درنظر داشته‌باشيد كه به‌طور ناخودآگاه با بودن در آن مكان و زمان به‌فكر يادگيري و مطالعه بيفتيد؛ به همين دليل برخي افراد در كتابخانه‌ها بازده مطالعاتي بسيار خوبي دارند.

 

چقدر بدن خود را مي‌شناسيد؟!

نكته‌ي مهم بعدي، شناخت ساعت بدن و آشنايي با قابليت‌هاي بدن در ساعات مختلف شبانه‌روز است؛

اگر شما مي‌خواهيد مطلب مهمي را ياد بگيريد و آن را در حافظه‌ي بلندمدت خود حفظ كنيد، بهترين زمان براي يادگيري اين مطلب، ساعات پاياني بعدازظهر مي‌باشد؛

مثل كلاس فتوشاپ و شركت در دوه‌هاي برنامه‌نويسي و حتي يادگيري دروس اختصاصي.

اگر مي‌خواهيد فعاليت بدني و ورزش خاصي را انجام دهيد يا تمرين كنيد، ساعات ابتدايي بعدازظهر براي شما مناسب‌تر است؛

و اگر مي‌خواهيد مطالعات سطحي‌تر و جزئي‌تر كه به حافظه‌ي كوتاه مدتتان ارتباط دارد را انجام دهيد، ساعات اوليه‌ي صبح زمان مناسبي است؛ مثل كلاس‌ زبان ‌انگليسي يا دروس عمومي.

عده‌اي نيز معتقدند شما بايد مطالعه و يادگيري دروس و مهارت‌هايي را كه در آنها ضعف داريد، به ساعات اوليه‌ يا پاياني روز موكول كنيد تا تمركز لازم و كافي براي آنها در اختيار داشته‌باشيد.

 

آيا مي‌دانستيد؟!

 "ساعت 9 تا 12 صبح، بهترين زمان براي يادگيري بوده و مغز بيشترين بازدهي را در اين ساعات دارد " .

در پايان لازم است يادآور شويم كه يكي از مهم‌ترين نكات در امر يادگيري، پيداكردن نسخه‌ي مناسب براي خودمان است؛

بايد ساعت بدن خود را به خوبي بشناسيم و بهترين انتخاب‌ها را متناسب با ظرفيت‌هاي خودمان داشته‌باشيم؛

همچنين تغذيه‌ي مناسب و خواب كافي را فراموش نكنيد!

چراكه تأثير ويژه‌اي روي فرآيند يادگيري و بازده مغز شما خواهند داشت.

 

شما براي يادگيري چطور برنامه‌ريزي مي‌كنيد؟   !

 

نظراتتون درمورد اين مطلب رو با ما به اشتراك بذاريد.

استاد سلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي، برنامه ريزي درسي،

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/3  ساعت: ۰۹

تب و تاب كنكور

تا كمتر از نه ماه ديگه چهل و نهمين ماراتن علمي كشور يا به قول خودمون "كنكور" باز برگزار ميشه. ماراتني كه سالهاست مسئولان آموزشي كشور درصدد حذفش هستن، اما نه تنها موفق به حذف نشدن كه به شرايط سختش نيز هر سال اضافه شده. اين در حاليه كه هر كدوم از مسئولان تو چند ماه گذشته خبرهاي مختلفي در مورد حذف كنكور دادن. بنابراين ماهم تصميم گرفتيم تا از زبان مشاوران و اساتيد استاد سلام در اين زمينه براي شما نكاتي بگيم به اين اميد كه اين تجربيات براي كساني كه تا الان تصميمشون واسه كنكور امسال قطعي نشده يا هنوز مطالعه را به طور جدي شروع نكردن مثمر ثمر باشه. با ما همراه باشيد

مصاحبه با آقاي شهريار نجفي

سلام و درود فراوان استاد سلامي ها خدمت شما استاد گرامي، دوست و همدم دانش آموزان و داوطلبان عزيز. اميدوارم روز خوبي را آغاز كرده باشيد. در ابتدا اگه صحبتي در مورد خودتون، حرفه و رشتتون داريد بفرمايد تا با اجازتون بريم سراغ سوالامون.

با عرض سلام و احترام خدمت همه همكاران استاد سلام. شهريار نجفي هستم فوق ليسانس مهندسي برق با ۱۰ سال سابقه تدريس رياضيات و فيزيك.

1. سوالي كه اين روزها شايد ذهن خيلي از داوطلباي عزيز به خصوص دانش آموزان نظام قديما درگير كرده اينه كه امسال سال آخريه كه كنكور برگزار ميشه و علي‌رغم مخالفت خيلي از موسسات كنكوري، ديگه كنكور برگزار نميشه. آيا اين حرف صحت داره وحذف كنكور از نظام آموزشي كشور امكان پذير هست يا خير؟؟ 

چيزي كه در اين مورد ميتونم بگم اينه كه براي سال 1398 به طور قطع كنكور حدف نخواهد شد و اين رو سازمان سنجش كشور هم اعلام كرده؛ ولي به طور كلي حذف كنكور شدني نيست دليلش هم روشنه و يه مثال ساده مبين اين موضوعه: رشته پزشكي دانشگاه تهران يا رشته برق دانشگاه شريف رو در نظر بگيريد كه هر كدوم ظرفيت پذيرش محدودي دارن، بديهيه كه با اين همه داوطلب كه از قضا خيل عظيمشون ممكنه متقاضي اين رشته ­ها باشن لازمه كه اولويت بندي و سنجيده بشن كه راهش همون كنكوره؛ البته اگه روزي تعداد داوطلباي كنكور 100 نفر بشه بله شايد كنكور حذف بشه !ولي تغييراتي مثل تاثير دادن معدل در كنكور كه توي سال­هاي اخير اتفاق افتاد خيلي محتمل هست كه به وجود بياد.

2. واسه دانش آموزاني كه تازه الان ميخان شروع به خوندن دروس كنن، تو اين وقت باقي مونده تا كنكور شما پيشنهاد ميكنيد روزي چند ساعت درس بخونن؟ و آيا بيشتر اختصاصي بخونن يا عمومي؟

اگر رشته ­هاي تاپ بخوان بايد همه وقتشونو به درس خوندن اختصاص بدن و چند ساعتي ر وهم براي تفريح تو آخر هفته درنظر بگيرن كه خسته كننده نشه براشون؛ ضمنا حتما بايد خواب كامل يعني 8 ساعت در روز داشته باشن؛ هم اختصاصي بايد بخونن هم عمومي؛ هر دوي اين دروس خيلي مهم و تعيين كننده هستن.

3.دانش آموزا چه كار كنن تا درسهايي را كه خوندن از ياد نبرن؟ به طور كلي فرمولها را چطور به خاطر بسپارن؟ و مطالب حفظي را چطور فراموش  نكنن؟

ببينيد براي تثبيت مطالب تو ذهن راههاي مختلفي وجود داره يكيش تمرين و تكرار هست ؛ بايد انقد تمرين و ممارست داشته باشن و تستهاي مختلف و متنوع حل كنن كه مطالب اصطلاحا ملكه ذهنشون بشه؛ براي فرمولها هم راههاي حفظي جالبي وجود داره مثل اسم گذاشتن كه توي اين مقاله نميگنجه.

4.. فرض كنيد دانش آموزي تو درسي خيلي ضعيفه. به نظر شما كنار گذاشتن و حذف اون درس و اينكه وقت اونا صرف بقيه دروس كنه، كار منطقي هست ؟؟

 به هيج عنوان نبايد اين كار رو بكنه؛ بزرگ­ترين و وحشتناك­ترين اشتباه حذف درس خاص ميتونه باشه و نتيجش سقوط آزاد رتبه خواهد بود.

5. به نظر شما شركت تو كلاسهاي كنكور، آزمونهاي آزمايشي، كتابهاي كمك آموزشي و تستهاي سالهاي گذشته در پاسخگويي و بالا بردن درصد كنكور تاثير داره؟ اگه واسه كسي امكان استفاده از يكي از اين منابع باشه كدومش به تنهايي موثره؟

ببينيد همه اين مواردي كه گفتيد ميتونه تو بالا بردن درصد درس موثر باشه ولي قطعا براي همه افراد نميشه نسخه واحدي پيچيد؛ بعضي از فراگيرايي كه باهاشون سرو كار دارم نقش تدريس خصوصي را خيلي پر رنگ ميدونن و خيلي از ايراداتشون رو رفع ميكنن و خيلي مطالب رو ياد ميگيرن؛ ولي بعضي ديگه از دوستان ممكنه به لحاظ هزينه امكان گرفتن دبير خصوصي براشون مقدور نباشه كه ميتونن از روشهاي ديگه مثل كتابهاي كمك آموزشي استفاده كنن.

6.آيا بايد تفريحات خود را در دوران كنكور به صفر برسونن؟ تفريحاتي مثل موسيقي، ورزش و ...

نه اصلا نبايد تفريحات را به صفر رسوند و اتفاقا حتما بايد تفريح رو تو برنامشون داشته باشن مثلا چند ساعت آخر هفته؛ ولي اينم بدونن كه اگه بخوان زندگي عاديشونو داشته باشن و خيلي به اصطلاح ريلكس باشن بايد قيد رتبه اي تاپ رو بزنن.

و در پايان

بنده حقير تا حد ممكن سوالاتي كه بيشتر دانش آموزان از ما خواسته بودن بپرسيم را مطرح كرديم. اگه نكته اي يا مطلبي از نظر شما مهمه و ما از قلم انداختيم و يا توصيه اي كه فكر ميكنيد واسه دانش آموزان مفيد باشه بفرمايد:

بحث كنكور، بحث گسترده اي هست كه يقينا تو يه جلسه نميشه بيان كرد ولي حتي الامكان تمام مطالب مهم گفته شد.

و بهترين توصيه ­اي كه ميتونم داشته باشم اينه كه سخت كار كردن هميشه موجب موفقيت نمي شود، بلكه بايد هوشمندانه كار كرد. خيلي وقتها كارهايي كه انجام مي دهيم، فقط اتلاف وقت است و موجب پيشرفت نمي شوند.

از اينكه وقت ارزشمند خودتون را در اختيار ما استاد سلامي ها گذاشتيد كمال تشكر را دارم.

استاد سلامي‌ها، لطفاً شما هم نظراتتون درمورد اين مطلب رو با ما به اشتراك بذاريد.
:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/2  ساعت: ۰۹

روز آمار

سلام مي‌كنيم به آقاي حميدرضا پازكي عزيز و بزرگوار، از مجرب‌ترين اساتيد استادسلام، كه لطف كردن وقتشون رو در اختيار ما قرار دادن؛
جناب پازكي اگر در ابتدا صحبتي هست بفرماييد كه بريم سراغ سؤالاتمون.
مصاحبه
بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام به استادسلام و استاد سلامي ها، 
بنده حميدرضا پازكي هستم، مشاور گروه صنعتي ملي.
خب جناب پازكي، همونجوري كه مستحضريد، اول آبان ماه در تقويم به نام روز آمار ثبت شده، اگر اجازه بديد با يه سوال كلي بحث رو شروع كنيم، آمار در يك نگاه كلي چي هست و مفاهيم آماري در چه‌مواردي به كمك ما ميان؟
آمار در نگاه كلي، علم تبديل داده به اطلاعات تعريف ميشه؛
البته علم آمار تعاريف متعددي داره، در يك تعبير، علم آمار به‌صورت علمي تعريف ميشه كه به جمع‌آوري، سازمان دادن، تجزيه و تحليل داده‌ها و تفسير و تعميم نتايج مي‌پردازه.
اينكه آمار در چه‌مواردي به ما كمك ميكنه بستگي به خودمون داره؛ هرجايي كه لازم باشه داده‌ها رو به اطلاعات تبديل كنيم و اين اطلاعات رو تجزيه و تحليل كنيم، آمار به‌كمك ما مياد؛ پس ميتونيم بگيم ما تقريباً در تمامي علوم به آمار احتياج داريم.
خب جناب پازكي، ميشه بگين دليل اهميت آمار چيه؟
يا به‌عبارت ديگه، ما چرا و چقدر به آمار احتياج داريم؟
چرايي نياز به آمار رو ميشه از تعريفش هم استنتاج كرد؛
ما به‌روش‌هايي نيازمنديم كه وقتي داريم با داده‌ها كار مي‌كنيم و اونا رو تجزيه و تحليل مي‌كنيم، از نتايج به‌دست اومده مطمئن بشيم؛ يعني ما به يكسري روش‌هايي احتياج داريم كه از طريق اونها داده‌ها رو جمع‌آوري و تجزيه و تفسير كنيم.
وقتي صحبت از علم آماره ما با يكسري مشاهدات سر و كار داريم، و طبيعيه كه در اين مشاهدات ما ممكنه خطاهايي وجود داشته‌باشه؛
پس ما نيازمند سلسله روش‌هايي هستيم كه بتونيم از صحت داده‌هامون مطمئن بشيم و بتونيم ادعا كنيم اين داده‌ها و نتايج واقعاً وجود دارن.
براي مثال، ما در علم رياضي، براي دو عدد مختلف به‌راحتي ميتونيم اختلافشون رو محاسبه كنيم و بيان كنيم اما در آمار، وقتي ما مي‌خوايم دو گروه رو كه ميانگين يك كميتي(مثلاً سنشون) رو با اين اعداد مشخص كرديم، مقايسه كنيم، تا زمانيكه با روش‌هاي آماري اين دو گروه و اعداد متناظرشون رو مقايسه نكنيم نمي‌تونيم مطمئن باشيم كه مقايسه‌ي ما معني داره يا خير.
و در پاسخ به سوالتون راجع به اينكه ما چقدر به آمار احتياج داريم، ميشه گفت پايه‌ي تمام مطالعات و اكثر علوم بر علم آمار استواره؛ چون ما نيازمند يكسري روش‌ها هستيم كه بتونيم با استفاده از اونها داده‌ها رو جمع‌آوري كنيم و پالايش كنيم و به‌نتيجه موردنظرمون دست پيدا كنيم.
حالا باتوجه به اين توضيحات، درمورد نقطه‌(نقاط) اشتراك آمار و ساير علوم چي ميتونيم بگيم؟
نقطه‌ي اشتراك آمار با ساير علوم در كاربرد اونهاست؛ چون همونجور كه عرض كردم پايه و اساس هر علمي آمار هست. 
خب مي‌دونيم كه عصر عصرِ تكنولوژي و نرم‌افزارهاست؛ 
مهم‌ترين و كارامدترين نرم‌افزارهاي آماري كدوم‌ها هستن و كاربرد هر نرم‌افزار در چه بخشي از علم آماره؟ 
نرم‌افزارهاي زيادي در زمينه علوم آماري وجود داره كه هركدومشون در كارهاي مختلفي به‌كار ميرن؛ 
با توجه به زمينه‌اي كه ما در اون مي‌خوايم مطالعه انجام بديم نرم‌افزارمون رو انتخاب مي‌كنيم و خب طبيعتاً نرم‌افزاري رو انتخاب مي‌كنيم كه توي اون زمينه ابزارهاي كاربردي‌تري داشته‌باشه و بتونه نيازهاي ما رو تأمين كنه. 
مثلاً در رشته‌هاي رياضي و خود آمار، ما بيشتر از نرم‌افزار < R > استفاده مي‌كنيم؛ كه قابليت‌ها و كاربردهاي زيادي داره اما با توجه به‌اينكه اين برنامه براساس كدنويسي عمل مي‌كنه، براي ساير علوم، مخصوصاً علومي كه با اين مفاهيم آشنا نيستند چندان محبوب نيست. 
يكي ديگه از نرم‌افزارهاي محبوب آماري، < spss > هست كه همونطور كه از اسمش پيداست، يك بسته آماري براي علوم اجتماعي بود كه بعدها البته كاربرد خيلي وسيع‌تري پيدا كرد. 
اين نرم‌افزار گرافيك بسيار خوبي داره و بيشتر توي علوم اجتماعي و مديريتي به‌كار ميره. 
يكي ديگه از نرم‌افزارهاي خيلي خوب و كاربردي، <‌ sas > هست اما اين نرم‌افزار هم به‌دليل كار كردن بر پايه كدها محبوبيت خيلي زيادي نداره. 
نرم‌افزارهاي قديمي‌تري هم هستند كه امروزه ديگه خيلي طرفداري ندارن. 
حالا اين داده‌هاي به‌دست اومده از تحقيقات آماري در چه‌مواردي استفاده ميشن؟ 
اين داده‌ها طي فرآيندي به اطلاعات تبديل ميشن و بعد ما باتوجه به كاري كه ميخوايم انجام بديم از اين اطلاعات استفاده مي‌كنيم؛ 
ما در علم آمار، گاهي درمورد گذشته، گاهي درمورد زمان حال و زمان‌هايي هم درمورد آينده و پيش‌بيني اتفاقات آتي مطالعه و تحقيق مي‌كنه و همونجور كه از اسمش پيداست، ريشه‌ي اين كلمه واژه‌ي state به‌معني دولت و دولتمرد هست كه نشون ميده اين علم از گذشته‌ي دور (شايد حدود 4000سال قبل از ميلاد مسيح)
ابداع شده و اهميت داشته؛
و از همون زمان اطلاعات نيروهاي انساني و جمعيت و منابع و... كشور جمع‌آوري و تجزيه و تحليل ميشده. 
علم داده‌ها يا data science چيه و چه ارتباطي با آمار داره؟ 
با پيشرفت تكنولوژي داده‌هاي توليدي حجم بيشتري به‌خودشون اختصاص دادن و علاوه بر اون متغيرهامون هم روز به روز تعدادشون بيشتر شد؛ 
مثلاً دستگاه‌هاي pos رو در نظر بگيريد، ميليون‌ها دستگاه روزانه تعداد زيادي تراكنش انجام ميدن و هر تراكنش براي ما داده‌هايي توليد ميكنه و مسيري كه اين اطلاعات طي ميكنن تا به حساب بانك واريز بشن براي ما متغيرهايي توليد ميكنه و درنتيجه داده‌هاي ما تعدادشون گاه به چندين ميليون يا حتي ميليارد در روز ميرسه و خب جمع‌آوري و تجزيه و تحليل و حتي پيش‌بيني اين تعداد داده با امكانات گذشته كار خيلي دشواري بود؛ 
ما براي تفسير اين داده‌ها و نتيجه‌گيري از اونها نيازمند ابزارها و روش‌هايي هستيم كه علم داده رو شكل ميدن؛ 
علم داده‌، علميه كه اخيراً خيلي مورد توجه قرار گرفته و ما به‌دليل حجم بالاي داده‌هاي توليدشده، نيازمند روش‌هايي براي كار روي اين داده‌ها هستيم. 
ارتباط آمار و علم داده‌ هم باز در بستر كاري‌ست كه روي داده‌ها انجام ميشه و پايه و اساس اين دو رو ميتونيم يكي در نظر بگيريم. 
براي كسي كه مي‌خواد كار آماري انجام بده، در كنار تحصيلات دانشگاهي تسلط به چه مهارت‌هايي لازمه؟ 
شخصي كه در رشته‌ي آمار تحصيل ميكنه، قطعاً بايد به نرم‌افزارهاي آماري تسلط داشته‌باشه؛ 
همچنين بايد مطالعات تئوريك خودش رو در عمل و با انجام پروژه‌هاي عملي محك بزنه؛ 
و بايد ذهن تحليلگري داشته‌باشه و به مهارت فكر كردن و تصميم‌گيري درست مسلط باشه و حتي از خلاقيت هم بهره ببره تا بتونه در شرايط واقعي از تركيب روش‌ها به نتيجه لازم برسه. 
خيلي از مشكلات ما از اين ناشي ميشه كه يا افراد پايه‌ي مطالعاتي قوي ندارن و يا توانايي پياده كردن اطلاعات در شرايط واقعي رو ندارن؛ 
ما افرادي رو داريم كه پايه‌ي مطالعاتي‌شون آمار نبوده و از رشته‌هاي غيرآماري به‌تبع تحليل‌هاي آماري كه داشتن با روش‌ها و نرم‌افزارهاي آماري آشنا شدن ولي از لحاظ پايه‌ي علمي مطالعه‌ي كافي رو ندارن و در نتيجه ممكنه بسياري از كارهايي كه انجام ميدن با خطا مواجه بشه چراكه با پيش‌نيازهاي پروژه آشنايي كافي ندارن؛ 
برعكس اين حالت هم وجود داره و افرادي از رشته‌هاي آماري هم هستن كه از لحاظ تئوريك دانش كافي رو دارن اما تسلط و مهارت كافي براي پياده‌كردن اين دانش‌ها در پروژه‌ها رو ندارن. 
جايگاه علم آمار در كشورمون در مقايسه با كشورهاي ديگه كجاست؟ 
در كشورهاي توسعه‌يافته، علم آمار جايگاه ويژه‌اي داره و در تمام مطالعاتي كه به تحليل نياز داره، يك كارشناس آماري يا متخصص آمار حتماً در پروژه حضور داره؛ 
و اكثر كارها و پروژه‌ها به‌صورت تيمي هست و قطعاً شخصي وجود داره كه از ابتداي كار و نمونه‌گيري گرفته تا روش‌هاي تحليل و حتي خود پروسه‌ي انجام پروژه نقش مشاور و ناظر رو ايفا ميكنه و به‌عنوان يك متخصص آمار نقش خودش رو ايفا ميكنه. 
اما متأسفانه در كشور خودمون به دلايل مختلفي بهاي كافي به علم آمار داده نميشه؛ و شايد يكي از عمده‌ترين دلايلش اين باشه كه در كشور ما كار گروهي خوب جا نيفتاده. 
البته اخيراً به‌دليل يه‌سري اجبارها كه وجود داره و بايد نتايج مطالعات به‌صورت گزارش آماري دربياد، يه‌كم بيشتر به علم آمار توجه ميشه اما باز هم اعتقاد چنداني به فرد تحليلگر وجود نداره و هرشخصي با آشنايي هرچند مختصري كه نسبت به نرم‌افزارهاي آماري داره، تحليل‌هاي آماريش رو هم خودش انجام ميده اما باتوجه به نكاتي كه به عرضتون رسوندم اين روش چندان روش مطمئني نيست و ممكنه خطاهاي زيادي درش وجود داشته‌باشه. 
پس ميتونيم بگيم آمار، يك علم و مهارت بين‌المللي و ابزاري براي مهاجرت هم ميتونه باشه؟ 
علم آمار به‌تنهايي نميتونه به‌عنوان يك آپشن براي مهاجرت قلمداد بشه و امروز، كسايي كه تخصص علم داده دارن و يا در كنار آمار به علم ديگه‌اي تسلط دارن و با كاربرد آمار در اون علم آشنايي دارن شانس‌هاي بيشتري براي پيداكردن فرصت‌هاي مهاجرتي خواهند داشت.
شما به‌عنوان يه فرد كه با علم آمار سر و كار داره، تا حالا توي مطالعات‌تون به نتيجه‌اي رسيدين كه شگفت‌زده‌تون كنه؟
من تابحال بالغ‌بر 250 پروژه آماري رو تحليل كردم و حدوداً 12-13 سال هم سابقه تدريس آمار و تدريس خصوصي آمار دارم؛ 
و كارم هم بيشتر روي ديتا بوده و داده‌هاي كلان مثل سيستم‌هاي پرداخت رو تحليل كردم يا تحقيقات بازار و داده‌هاي خردتر رو هم باهاشون سر و كار داشتم؛ 
نتايج آماري دركل ما رو شگفت‌زده مي‌كنه، مخصوصاً اگر با داده‌هاي در حجم بالا كار كنيم؛ چون در اين مطالعات شما نمي‌تونيد تك به تك اجزا رو بررسي كنيد و بايد رفتار داده‌ها رو در يك مجموعه مورد بررسي قرار بدين؛ 
و وقتي اين بررسي‌ها به نتيجه مي‌رسه، شما از تفاوت نتايج حاصله با حدس‌ها و مدل‌سازي‌هاي اوليه شگفت‌زده ميشين!
خب جناب پازكي،اميدوارم تا اينجاي بحث خسته‌تون نكرده‌باشيم و همچنين سوال‌ها و جواب‌هايي كه مطرح شده براي مخاطبامون هم مفيد بوده باشه؛
به‌عنوان سوال آخر، اگر نكته يا نكاتي وجود دارد كه ما بهش اشاره نكرديم، بفرماييد؟
براي جمع‌آوري داده، ما دو روش داريم؛ يكي سرشماري و ديگري نمونه‌گيري.
ترجيح ما در مطالعات آماري سرشماري و جمع‌آوري داده از كل جامعه‌س ولي خب به دلايلي مثل هزينه‌ي زياد، محدوديت زماني، عدم دسترسي به كل جامعه و... در اكثر موارد نمي‌تونيم از سرشماري بهره ببريم؛ 
اينجور مواقع ما از روش نمونه‌گيري استفاده مي‌كنيم به نحوي كه با داده‌گيري از يك بخشي از جامعه، از روش‌هاي استنباطي استفاده مي‌كنيم و نتايج به‌دست اومده رو تعميم مي‌ديم و به يه نتيجه‌گيري كلي مي‌رسيم؛ 
در روش نمونه‌گيري يكسري نكات هست كه حتماً بايد رعايت بشه، ما بايد توجه كنيم كه اگر جامعه‌مون پراكندگي زيادي داره حتماً ما هم داده‌هاي گسترده‌تر و بيشتري جمع‌آوري كنيم و اگر جامعه‌مون دسته‌بندي داره، ما هم در نمونه‌گيريمون دسته‌بندي‌ها رو لحاظ كنيم. 
در روش سرشماري هم ما اطلاعات كامل و كافي در اختيار داريم و ديگه نيازي به استنباط و تعميم نداريم و فقط كافيه بتونيم داده‌ها رو تحليل كنيم و يك مدل جامعه‌شناختي از جامعه‌ي مورد مطالعه رو ارائه كنيم. 
نكته‌ي ديگه‌اي كه وجود داره اينه كه خيلي‌ از افرادي كه دانش آماري كافي ندارن، به تحقيقات آماري هم اعتمادي ندارن؛
همونطور كه عرض كردم، فقط تسلط به روش‌هاي آماري كافي نيست و ما بايد ابتدا با پيش‌فرض‌ها و مفروضات اين روش‌ها آشنا باشيم و بعد به نتايج به‌دست اومده استناد كنيم؛
مثلاً درمورد تجزيه واريانس، مفروضاتي وجود داره(نرمال بودن باقيمانده‌ها، استقلال خطاي واحدهاي آزمايشي، همسان بودن تجانس واريانس تيمارها و... )،وقتي اين فرضيات بررسي نشن و حتي درمورد ماهيت‌ داده‌ها هم بررسي‌هاي لازم به‌عمل نياد، فردي كه فقط اطلاعات محدودي درمورد واريانس داره و از راهنماي برنامه استفاده مي‌كنه، مياد و بدون اطلاعات كافي دست به محاسبه مي‌زنه و خب گاهي اين محاسبات نتايج اشتباه و به‌دور از واقعيت به‌دست ميده و طبيعتاً اعتماد به علم آمار رو هم از بين مي‌بره و انگشت اتهام رو به‌سمت آمار نشونه ميره.
مسلماً اطلاعات ناقص و محدود نميتونه به ما كمك كنه، پس براي انجام محاسبات و تحليل‌هاي درست و به‌جا، لازمه كه به‌اندازه‌ي كافي با پيش‌فرض‌ها و روش‌ها و اطلاعات آماري آشنا باشيم تا بتونيم به نتيجه‌ي مطلوب برسيم.
خيلي خيلي از شما استاد گرامي تشكر مي‌كنيم كه با وجود مشغله‌هاي زياد، فرصتتون رو در اختيار ما قرار دادين. 
اميدواريم كه اين مطلب براي مخاطباي ما هم به‌اندازه‌ي كافي جذاب و مفيد بوده‌باشه؛ 
با آروزي سلامتي و توفيق روزافزون براي شما جناب پازكي!
استاد سلامي‌ها،لطفاً شما هم نظراتتون درمورد اين مطلب رو با ما به اشتراك بذاريد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/30  ساعت: ۰۸

دروس پر طرفدار استادسلام

دروس پر طرفدار استادسلام

همان هميشگي، بهترين واژه ايي است كه مي توان به دروس پر طرفدار استادسلام اطلاق كرد. طبق عادت ما ايراني ها دروس زبان هاي خارجي به خصوص زبان انگليسي در رده اول و آيلتس در رده دوم و پس از آن رياضي قرار دارد اما نكته جالب اين آمار وجود يك غريبه است آن هم خلاقيت كودكان!
باز هم زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي در رده اول انتخاب دانش آموزان براي يادگيري است طبق آمار استادسلام حدود 180 هزار بازيد از اول امسال تا الان از پروفايل معلم ها و اموزشگاه هايي كه زبان انگليسي آموزش مي دهند شده است. زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي انتخاب هميشگي دانش آموزان و والدين آنهاست، شايد به خاطر تبليغات و گسترش اين زبان در كشور. محبوب بودن زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي از تعداد مجلات استادسلام هم به چشم مي خورد به طوري كه تعدادي از مجلات درباره زبان انگليسي و مسائل مربوط به آن است.

 

كلاس زبان انگليسي


يكي ديگر از دلايل محبوب بودن زبان انگليسي و كلاس زبان  در كشور ما اين است كه مردم به دنبال موفقيت در آزمون هاي معروف زبان انگليسي از جمله تافل و آيلتس هستند. در رده دوم دروس پر طرفدار آيلتس ديده مي شود. آيلتس آزموني كه قبولي در آن مي تواند پنجره ايي باشد به سوي دنياي جديد و راهگشاي بسياري از فرصت هاي زندگي ، از گرفتن اقامت و تحصيل در 135  كشور تا بيش از ۸۰۰۰ سازمان، شامل موسسات دولتي، آموزشي و شغلي - از جمله بيش از ۳۰۰۰ موسسه و دوره آموزشي در ايالات متحده آمريكا - پذيراي مدرك آيلتس هستند. همچنين مدرك آيلتس در كشورهايي كه در امور مهاجرين از آن استفاده مي كنند، تنها مدرك مورد قبول براي مهاجرت به حساب مي آيد. و مي توان گفت دليلي هم براي بازديدي بالغ بر 90 هزار از معلمين و آموزشگاه هايي كه آيلتس تدريس مي كنند شده است، اگر به دنبال كسب اطلاعات بيشتر در مورد آزمون هاي مهم زبان انگليسي هستيد حتما مطلب هاي تافل و آيلتس را مطالعه كنيد.

چگونه در امتحان تافل موفق شويم؟

چگونه در امتحان آيلتس موفق شويم؟


در رده سوم اين رتبه بندي يك غريبه وجود دارد، از آن جهت غريبه كه شايد تا به حال حتي اسم اين كلمه را به عنوان دوره آموزشي يا رشته درسي نشنيده بوديم.
همواره تربيت كودكان اهميت زيادي در خانواده ايراني داشته است به طوري كه پدر و مادر هاي ايراني از هيچ كاري براي تربيت درست و موثر كودكان خود دريغ نمي كنند. به جرات مي توان گفت كه همين تربيت ها آينده كودكان را شكل مي دهد حالا در استادسلام با بهره گيري از اساتيد مجرب و آموزشگاه هاي حرفه ايي توانسته ايم دوره خلاقيت كودكان را در سايت راه اندازي كنيم و با اتكا بر همين ابزار ها توانستيم بازديد بيش از 20 هزار بر معلمين و آموزشگاه هايي كه با خلاقيت كودكان ارتباط دارند را داشته باشيم. اين را هم نبايد فراموش كرد كه در آموزشگاه ها از آخرين متدهاي آموزشي از جمله مونتسوري استفاده مي شود . براي بيشتر آشنا شدن با روش مونتسوري به لينك زير را مشاهده كنيد.

 

خلاقيت كودكان

 

معرفي يكي از بهترين روش هاي خلاقيت كودكان


اگر كودك بين 3 تا 6 سال داريد و نگران تربيت و كشف استعداد هاي عزيزان خود هستيد در كلاس هاي خلاقيت تخصصي كودكان ثبت نام كنيد.
در رده بعدي كلاس هاي آمادگي آزمون MSRT يا MCHE  وجود دارد. اين آزمون كه اين آزمون ويژه دانشجويان دكتري و همچنين ويژه دانشجويان پسر مقطع ليسانس مي‌باشد كه جهت خروج از كشور و براي ادامه تحصيل مي‌بايست نمره مورد نظر را از آزمون دريافت نمايند. نكته جالب توجه اينجاست كه حدود 20 هزار نفر  از اين رشته از ابتداي امسال بازديد كرده اند و اين آمار خود نشان دهنده اين است كه خيلي از دانشجويان در فكر مهاجرت مي باشند، براي اينكه درباره كشور هاي مهاجر پذير بيشتر بدانيد مطلب زير را از دست ندهيد.

مهاجرت

 

استادسلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي، تدريس خصوصي زبان انگليسي، تدريس خصوصي رياضي، تدريس خصوصي خلاقيت كودكان، تدريس خصوصي آيلتس، تدريس خصوصي تافل، تدريس خصوصي آمادگي آزمون MSRT

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/29  ساعت: ۰۹

از دانش آموزا و كنكوريها چه خبر؟؟؟

اريك و اندرو همكلاسي هستند. اريك هر فعاليتي كه به رنگ‌آميزي، نقاشي يا تصويرسازي مربوطه دوست داره و تموم اوقات فراغتش را واسه اين نوع فعاليت‌ها صرف مي‌كنه، ولي گاهي اوقات چيزهايي كه در كلاس درس اتفاق ميفته را فراموش مي‌كنه. حتي سر كلاس تدريس خصوصي . از طرفي، اندرو كلاس نقاشي و هنر را دوست نداره و هيچ ‌وقت و هزينه ­اي براش صرف نمي‌كنه. اريك و اندرو هر دو دانش آموزان موفقي هستند، ولي هركدوم تحت شرايط انتخاب آزاد و بدون هيچ محدوديتي بيشتر وقت و انرژي خود را صرف علاقه‌مندي‌هاي خود كرده و پس از مواجه‌شدن با موانع متعدد و مشكلات مالي زياد و رفع تمامي محدوديت­ها بازهم با اشتياق اوليه به تلاش خود ادامه دادند.

مشاورها ميگن تقريبا هميشه، انگيزه با علاقه همراهه و مسلما همين علاقه باعث ميشه ما انگيزه انجام بعضي كارها را حتي تو بدترين موقعيت ها هم داشته باشيم. بعنوان مثال، اگر يك دانش‌آموز دوباره و چندباره بر روي يك مشكل جبر دشوار كار كنه، اين نشون ميده كه علاقه و انگيزه بالاتري نسبت به فعاليت‌هاي رياضي داره. جورج اف. بومس در مورد اهميت علاقه و انگيزه ميگه: " ترجيح مي‌دهم در چيزي كه دوست دارم، شكست بخورم تا اينكه در چيزي كه از آن متنفر هستم، موفق شوم. "

انگيزه براي تحصيلات دانشگاهي

پژوهش­ها نشون داده كه دليل دانش آموزان براي ادامه تحصيل ميتونه تأثير زيادي بر نمرات و افزايش مطالعه اونها داشته باشه. ولي بسياري از ما بعضي مواقع انگيزه رفتن به دانشگاه را از دست ميديم و هيچ علاقه­اي به حضور در كلاس درس نداريم. شايد براي شما هم اتفاق افتاده كه دوره­هاي تحصيلي خود، زمان بيشتري را صرف مطالعات در كلاس‌هاي آموزش عمومي خسته‌كننده كرده و مدام از خود پرسيديد «آيا واقعاً همه اين درس‌ها ارزش داره؟» يا حتي شايد شنيده باشيد: "دانشگاه براي همه نيست"؛ در حالي كه اين حرف درسته، نظر من اينه كه شما بايد مدرسه را با موفقيت تموم كنيد. بعد از اون تصميم با خود شماست؛ يا براي هميشه تحصيل را كنار ميزاريد يا به‌طور قابل‌توجهي پيشرفت مي‌كنيد.

روش­هايي براي داشتن انگيزه در مدرسه

 • آيا شما تا به حال در مورد هدف اصلي خودتون فكر كرديد؟

خيلي از دانش آموزان بدون توجه به اينكه دانشگاه نتيجه چند سال درس خوندن اونهاست، ممكنه مثل دوران ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان، دانشگاه را تنها به‌عنوان دوران بعد از دبيرستان و تحصيلات دبيرستاني ببينند، ولي بعضي دانش آموزان ديگه ممكنه انگيزه‌اي جدي نسبت به حرفه اصلي خود پيدا كنند و با آگاهي رشته دانشگاهي خودشون را انتخاب كنند و به ادامه تحصيل بپردازند. حال شما نگاهي دقيق‌تر به مسير انتخابي خود داشته باشيد و مجدداً از خودتون بپرسيد كه چرا شما به اين كلاس‌ها مراجعه كرديد؟ مسلما جواب شما انگيزه‌ي شما براي رفتن به دانشگاه و در يك حرفه‌اي كه واقعاً به آن علاقه‌مند هستيد را نشون ميده.

 • كارهاي عملي انجام دهيد

در دوران تحصيل خود ممكنه با توجه به شغلي كه ميخواهيد بعد از دانشگاه به دست بياريد، به دنبال كسب و كارهايي با مدرك جديد خود باشيد، اما صاحبان مشاغل مدرك تحصيلي با تجربه كاري را ترجيح ميدند. بنابراين بهتره با اداره خدمات فني و حرفه‌اي خود در مورد پيدا كردن كارآموزي، تحصيل در محل كار يا حتي كار داوطلبانه در محل تحصيلتان صحبت كنيد.  اگر شروع به كار كنيد، امكان داره بتونيد انگيزه‌اي براي ادامه تحصيل در مدرسه نيز داشته باشيد.

 • اهداف واقعي تعيين كنيد

احساس شكست پي در پي، دليل عمده براي از دست دادن انگيزه و تمايل به رها كردن تحصيلاته. بعضي ترم‌هاي تحصيلي ممكنه احساس خستگي داشته باشيد، قبل از اينكه فرصت زيادي از دست بديد شما مي‌تونيد با مراجعه به مراكز تحصيلي، انگيزه خود را براي دانشگاه به دست بياريد. بهتره اهداف كوتاه‌مدت كه مي‌تونيد به اونها دسترسي داشته باشيد را تنظيم كنيد و به اهداف بلندمدت فكر نكنيد. به‌جاي اينكه تمام تلاش خود را به لحظه آخر موكول كنيد با يك نگرش روزانه و سرعت يكنواخت به سمت جلو بريد. تنظيم هدف براي رفتن به دانشگاه به كاهش استرس و سردرگمي كمك ميكنه.

 • ميزان پيشرفت خود را بررسي كنيد

 يك سؤال معمولي كه ممكنه از خودتون بپرسيد اينه كه "چرا بايد تمام اين كلاس‌هاي بي‌معني را تحمل كنم؟" من كه نميخوام بعد از مدرسه از اونها استفاده كنم. بين دريافت مدرك دانشگاهي و تحصيلات در مدرسه تفاوت­هايي وجود داره. دانشگاه، نه تنها حرفه خود را ياد مي‌گيريد، بلكه يك آموزش جامع و يك ديدگاه متفاوت در زندگي خواهيد داشت. با افرادي كه بعد از 4 سال از يك مدرسه فارغ‌التحصيل شده و تازه شروع به كار كرده‌اند، صحبت كرده و از اونها بپرسيد كه اگر مجبور باشند همه به اصطلاح "دوره‌هاي بي‌فايده" مانند رياضي، تاريخ و زبان انگليسي را طي كنند، آيا تمايل به اين كار دارند؟" مسلماً جواب اونها مثبته پس با ديد مثبت و اين بار با انگيزه بيشتر تمام دروس را بخونيد.

 • از وقايع منفي تأثيرپذير نباشيد

هر كس نياز به استراحت داره فقط مطمئن باشيد كه همه‌چيز در حد اعتداله. خيلي از دانش آموزان از يك زندگي بدون استرس كه ممكنه شامل مهماني، تفريح و بيداري­هاي طولاني‌مدت و خواب صبحگاهي هستش، لذت برده و به اين روال عادت مي­كنند. آرامش و نداشتن استرس لازمه زندگي ماست، ولي اگر "آرامش بيش از حد " در اولويت اول شما قرار بگيره، احتمال داره شما با اين همه حس آرامش و نبود اعتدال احساس خستگي كنيد و در نهايت، انگيزه خود را براي دانشگاه از دست بديد؛ يكي از دلايل اصلي از دست دادن انگيزه "عقب افتادن"هست. ياد بگيريد چگونه به‌طور مؤثر مطالعه كنيد. تأثيرات بد ممكنه فقط تفريح بيش از حد، مهموني و شب بيداري­هاي طولاني مدت نباشه، مي‌تونه هرگونه فعاليتي باشد كه باعث ميشه شما فرصت مطالعه را از دست بديد.

 پس بهتر نيست بجاي شمارش معكوس روزهاي باقي مونده و غم و غصه خوردن اينكه خواستم چه ها كنم و … همين امروز تصميم بگيري آدم ديگه اي بشي و خارق العاده ترين ماه زندگي و استارت 8 ماه تلاش بي وقفه تا كنكور 98 را از همين الان رقم بزني؟ همين الان دوباره شروع كن و روياهاي قشنگت را با تلاش بساز كه اگر نكني ، فردايي خواهد آمد كه ديگران تو را به خدمت مي گيرند تا روياهايشان را بسازي،،،

استاد سلام مرجع تدريس خصوصي , نمونه برنامه ريزي درسي كنكور براي رشته رياضي , نمونه برنامه ريزي درسي كنكور براي رشته تجربي و ... آرزوي موفقيت براي تمامي دانش آموزان عزيز را دارد .

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/26  ساعت: ۰۷

چهارشنبه كاري اين هفته شغل ورزشي، ورزش براي شما تفريح است يا شغل؟

سلام و روز بخير استاد، خيلي ممنون از اينكه وقتتون رو در اختيار استادسلام قرار دادين؛
در ابتدا مي‌خواستم ازتون خواهش كنم يه بيوگرافي از خودتون ارائه كنيد كه استادسلامي‌ها با شما آشنا بشن و بعد بريم سراغ سوالاتمون
با سلام خدمت استاد سلامي‌ها، من پرويز خدايي‌نيا هستم، كارشناس ارشد رشته‌ي برق مخابرات، كه چند سالي هست در رشته‌هاي ورزشي علي‌الخصوص ورزش‌هاي رزمي مشغول به فعاليت هستم. تدريس خصوصي هنرهاي رزمي
الان هم به‌عنوان دبير هيئت ورزش‌هاي رزمي استان تهران مشغول فعاليت هستم
در سابقه‌ي كاري خودم، تحت عنوان فعاليت‌هاي ورزشي، به‌عنوان كارشناس و دبير فدراسيون‌ها و همچنين سابقه‌ي سرمربيگري تيم ملي ووشو قابل ذكره

خب باتوجه به چيزايي كه گفتين، يه سوالي تو ذهن همه‌مون شكل مي‌گيره، چي شد رفتين سراغ ورزش؟
خب شايد بشه گفت بزرگ‌ترين صنعت دنيا ورزشه، هرچند اختلاف‌نظرهايي هست و بعضيا معتقدن كه توريسم بزرگ‌ترين صنعته ولي فارغ از اينكه كدومشون بزرگ‌ترين صنعت دنياس، اين دو رشته از پولسازترين رشته‌هاي دنيا هستن و حتي درجايي باهم تركيب ميشن و رشته‌اي به نام توريسم ورزشي رو به‌وجود ميارن؛ 
بنابراين تو دنياي امروز كه ميلياردها دلار در صنعت توريسم و ورزش گردش مالي وجود داره، حتي براي كسي كه نخواد ورزش رو به‌عنوان حرفه انتخاب كنه، آشنايي با ورزش ميتونه كمك‌كننده باشهتدريس خصوصي مديريت مالي
اما درمورد بنده، چون از ابتداي نوجواني و دوران مدرسه آشنايي با ورزش داشتم و در رشته‌هاي مختلفي مثل فوتبال و تدريس خصوصي فوتبال و واليبال  و تدريس خصوصي واليبال بازي مي‌كردم، علاقه و كششي به‌سمت ورزش بود كه در دوران دانشگاه اين علاقه سمت و سو و جهت دقيق‌تري پيدا كرد و تا الان هم ادامه پيدا كرده

استاد ورزش تو زندگي شما چه جايگاهي داره؟بيشتر به‌عنوان شغل بهش نگاه مي‌كنين يا تفريح؟ 
البته ورزش از نگاه حرفه‌اي و عمومي باهم تفاوت داره؛
براي من به‌عنوان يه مربي ورزشي كه بايد هميشه به‌روز باشم،و همچنين نيازهاي روحي و جسمي خودم، ورزش همه‌ي اين ويژگي‌ها رو باهم داره؛ 
اما در يك نگاه كلي ميشه ورزش رو نوعي شبيه‌سازي از زندگي ديد؛ 
شما در ورزش ميتونين تجربه‌ي خوشي و غم زياد داشته باشين، احساس شكست و پيروزي رو تجربه كنين، ياد بگيرين هدف‌گذاري كنين و تلاش كنين و سختي‌ها رو تحمل كنين؛ 
شما در قالب يك فرد عادي نميتونين احساس لذتي رو كه مثلاً يك فوتباليست ملي‌پوش كه توي مسابقات جهاني موفق به گلزني شده تجربه ميكنه، تجسم كنين؛ 
با اين تفاسير، به نظرم ورزش يك تجربه و تمرين براي زندگيه

درمورد ورزش‌هاي مختلف برامون بگين، ورزش مورد علاقه‌تون چيه؟ 
ورزش‌هاي مختلف هركدوم در جايگاه‌ خودشون خوبن؛ 
درست مثل غذاهاي مختلف كه هركدوم به نوعي خوبن و اين بيشتر به ذائقه و فرهنگ و شرايط جوامع و افراد بستگي داره كه هركدوم از چه نوع غذا يا ورزشي استقبال كنن؛ پس باتوجه به علايق هر فرد، هر ورزشي ميتونه جذابيت‌ها و محاسن خودش رو داشته باشه
درمورد بنده و اينكه مي‌پرسيد رشته‌ي ورزشي مورد علاقه‌م چيه،بايد بگم كه من به‌شخصه به ورزش‌هاي هوازي مثل كوه‌نوردي و دو، علاقه‌ي بيشتري دارم و به‌صورت حرفه‌اي هم كه ورزش‌هاي رزمي رو دنبال مي‌كنم

توي جهان امروز با اين‌همه مشغله و درگيري و سرعت بالاي زندگي، چطور ميشه از فضاي ورزش دور نشد؟ 
ما بايد لايف‌استايل زندگي‌ خودمون رو با ورزش گره بزنيم؛
مثلاً نبايد اينطوري باشه كه ما بيايم يه برنامه 6ماهه بچينيم تا لاغر بشيم و بعدش ورزش رو بذاريم كنار، خب با اين شرايط دوباره بعد از چند وقت همون شرايط قبلي تكرار ميشه؛
پس همونطوري كه ما براي غذا خوردنمون هميشه وقت داريم، بايد براي ورزش كردنمون هم هميشه وقتي رو كنار بذاريم!

مسير ورزش حرفه‌اي رو چطور ترسيم مي‌كنيد؟
خب ورزش حرفه‌اي عبارته از هدف، برنامه‌ريزي، پيگيري، عمل، نظارت و استقامت تا رسيدن به اون هدف و مقصد مورد نظر!

چه‌مقدار ورزش و فعاليت بدني براي همه ضروريه؟
خب اين مسأله باتوجه به وضعيت فرد متفاوته؛
شرايط يك فرد ورزشكار و يك فرد عادي از لحاظ بدني فرق داره، يك خانم و يك آقا در مقدار فعاليت بدني ظرفيت‌هاي متفاوتي دارن، يك فرد مسن و يك جوان از اين بابت قابل مقايسه نيستن و...
پس باتوجه به سن، شرايط بدنيي، جنسيت، سالم يا بيمار بودن، حرفه‌اي يا مبتدي‌بودن و... مقدار فعاليت بدني موردنياز هر فرد متغيره.

نقطه يا نقاط اشتراك تمام رشته‌هاي ورزشي چيه؟
فقط يك كلمه، حركت!

يك ورزشكار بايد چه نكاتي رو توي زندگي شخصي و روزمره‌ش رعايت كنه؟
من فقط دو تا چيز رو ذكر مي‌كنم؛
نظم و پاكي!

توصيه‌اي به ورزشكارا و ورزش‌دوستا ندارين؟
توصيه‌ي من اينه كه ورزش رو ول نكنين!
مثلاً دوره‌اي كه ما جوونتر بوديم بيشتر دنبال ورزش‌هايي بوديم كه توش بحث ركورد مطرح بود و سعي مي‌كرديم هرروز بهتر از روز قبل باشيم ولي الان ديگه اون شرايط نيست و خب طبيعتاً ديگه نميشه اينجوري ورزش كرد؛
پس بهترين توصيه همينه كه از فضاي ورزش دور نشين و هميشه مطابق شرايطتون ورزش كنين!

خاطره‌ي بامزه‌ و جالبي دارين از سال‌هاي ورزشي‌تون؟
والا خاطره كه زياد هست اما يكيش كه الان خاطرم هست اينه:
يه‌بار توي تمرينات رگ گردن من گرفت و من چندروزي به‌همين علت يه‌مقدار كج راه مي‌رفتم و گردنم رو يكم گج نگه مي‌داشتم؛
بعد به همين دليل توي محيط كارم شايعه شده‌بود كه خدايي‌نيا معتاد شده!

حرف يا سخن نگفته‌اي هست كه بخواين راجع بهش صحبت كنين؟
والا حرف‌هاي زيادي درمورد ورزش درجاهاي مختلف گفته‌ ميشه، اما نكته‌اي كه بنده ميخوام بهش اشاره كنم اينه كه باتوجه به صحبت‌هايي كه انجام شد و اين نكته كه ورزش يك صنعت بزرگه، 
اگر كسي ميخواد ورزش رو به‌عنوان شغل انتخاب كنه، مسير اشتباهي رو در پيش نگرفته و ضريب موفقيت بالايي در اين مسير وجود داره؛
همونجور كه احتمالاً خودتون مي‌دونين الان ديگه ورزش به جايگاهي رسيده كه در دانشگاه‌ها دكتراي تخصصي ورزشي تدريس خصوصي ميشه و شما در زمينه فيزيولوژي ورزشي يا مديريت ورزشي يا... به‌صورت تخصصي مطالعه مي‌كنيد و مدرك مي‌گيريد؛ پس ديگه نميشه به ورزش صرفاً به‌چشم يه تفريح نگاه كرد و هرروز شاهد تخصصي‌تر شدنش و حرفه‌اي‌تر شدنش هستيم.

استاد سلام مرجع تخصصي برگزار كننده تدريس خصوصي هنرهاي رزمي , تدريس خصوصي مديريت مالي
, تدريس خصوصي فوتبال , تدريس خصوصي واليبال , و ... از شما جناب خدايي‌نيا سپاسگزاريم و آرزوي موفقيت‌هاي روزافزون براتون داريم.

 

 

:
برچسب‌ها:

[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
پیوندهای سایت
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاى وبلاگ