در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
تدريس خصوصي رياضي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/8/2  ساعت: ۰۹

روز آمار

سلام مي‌كنيم به آقاي حميدرضا پازكي عزيز و بزرگوار، از مجرب‌ترين اساتيد استادسلام، كه لطف كردن وقتشون رو در اختيار ما قرار دادن؛
جناب پازكي اگر در ابتدا صحبتي هست بفرماييد كه بريم سراغ سؤالاتمون.
مصاحبه
بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام به استادسلام و استاد سلامي ها، 
بنده حميدرضا پازكي هستم، مشاور گروه صنعتي ملي.
خب جناب پازكي، همونجوري كه مستحضريد، اول آبان ماه در تقويم به نام روز آمار ثبت شده، اگر اجازه بديد با يه سوال كلي بحث رو شروع كنيم، آمار در يك نگاه كلي چي هست و مفاهيم آماري در چه‌مواردي به كمك ما ميان؟
آمار در نگاه كلي، علم تبديل داده به اطلاعات تعريف ميشه؛
البته علم آمار تعاريف متعددي داره، در يك تعبير، علم آمار به‌صورت علمي تعريف ميشه كه به جمع‌آوري، سازمان دادن، تجزيه و تحليل داده‌ها و تفسير و تعميم نتايج مي‌پردازه.
اينكه آمار در چه‌مواردي به ما كمك ميكنه بستگي به خودمون داره؛ هرجايي كه لازم باشه داده‌ها رو به اطلاعات تبديل كنيم و اين اطلاعات رو تجزيه و تحليل كنيم، آمار به‌كمك ما مياد؛ پس ميتونيم بگيم ما تقريباً در تمامي علوم به آمار احتياج داريم.
خب جناب پازكي، ميشه بگين دليل اهميت آمار چيه؟
يا به‌عبارت ديگه، ما چرا و چقدر به آمار احتياج داريم؟
چرايي نياز به آمار رو ميشه از تعريفش هم استنتاج كرد؛
ما به‌روش‌هايي نيازمنديم كه وقتي داريم با داده‌ها كار مي‌كنيم و اونا رو تجزيه و تحليل مي‌كنيم، از نتايج به‌دست اومده مطمئن بشيم؛ يعني ما به يكسري روش‌هايي احتياج داريم كه از طريق اونها داده‌ها رو جمع‌آوري و تجزيه و تفسير كنيم.
وقتي صحبت از علم آماره ما با يكسري مشاهدات سر و كار داريم، و طبيعيه كه در اين مشاهدات ما ممكنه خطاهايي وجود داشته‌باشه؛
پس ما نيازمند سلسله روش‌هايي هستيم كه بتونيم از صحت داده‌هامون مطمئن بشيم و بتونيم ادعا كنيم اين داده‌ها و نتايج واقعاً وجود دارن.
براي مثال، ما در علم رياضي، براي دو عدد مختلف به‌راحتي ميتونيم اختلافشون رو محاسبه كنيم و بيان كنيم اما در آمار، وقتي ما مي‌خوايم دو گروه رو كه ميانگين يك كميتي(مثلاً سنشون) رو با اين اعداد مشخص كرديم، مقايسه كنيم، تا زمانيكه با روش‌هاي آماري اين دو گروه و اعداد متناظرشون رو مقايسه نكنيم نمي‌تونيم مطمئن باشيم كه مقايسه‌ي ما معني داره يا خير.
و در پاسخ به سوالتون راجع به اينكه ما چقدر به آمار احتياج داريم، ميشه گفت پايه‌ي تمام مطالعات و اكثر علوم بر علم آمار استواره؛ چون ما نيازمند يكسري روش‌ها هستيم كه بتونيم با استفاده از اونها داده‌ها رو جمع‌آوري كنيم و پالايش كنيم و به‌نتيجه موردنظرمون دست پيدا كنيم.
حالا باتوجه به اين توضيحات، درمورد نقطه‌(نقاط) اشتراك آمار و ساير علوم چي ميتونيم بگيم؟
نقطه‌ي اشتراك آمار با ساير علوم در كاربرد اونهاست؛ چون همونجور كه عرض كردم پايه و اساس هر علمي آمار هست. 
خب مي‌دونيم كه عصر عصرِ تكنولوژي و نرم‌افزارهاست؛ 
مهم‌ترين و كارامدترين نرم‌افزارهاي آماري كدوم‌ها هستن و كاربرد هر نرم‌افزار در چه بخشي از علم آماره؟ 
نرم‌افزارهاي زيادي در زمينه علوم آماري وجود داره كه هركدومشون در كارهاي مختلفي به‌كار ميرن؛ 
با توجه به زمينه‌اي كه ما در اون مي‌خوايم مطالعه انجام بديم نرم‌افزارمون رو انتخاب مي‌كنيم و خب طبيعتاً نرم‌افزاري رو انتخاب مي‌كنيم كه توي اون زمينه ابزارهاي كاربردي‌تري داشته‌باشه و بتونه نيازهاي ما رو تأمين كنه. 
مثلاً در رشته‌هاي رياضي و خود آمار، ما بيشتر از نرم‌افزار < R > استفاده مي‌كنيم؛ كه قابليت‌ها و كاربردهاي زيادي داره اما با توجه به‌اينكه اين برنامه براساس كدنويسي عمل مي‌كنه، براي ساير علوم، مخصوصاً علومي كه با اين مفاهيم آشنا نيستند چندان محبوب نيست. 
يكي ديگه از نرم‌افزارهاي محبوب آماري، < spss > هست كه همونطور كه از اسمش پيداست، يك بسته آماري براي علوم اجتماعي بود كه بعدها البته كاربرد خيلي وسيع‌تري پيدا كرد. 
اين نرم‌افزار گرافيك بسيار خوبي داره و بيشتر توي علوم اجتماعي و مديريتي به‌كار ميره. 
يكي ديگه از نرم‌افزارهاي خيلي خوب و كاربردي، <‌ sas > هست اما اين نرم‌افزار هم به‌دليل كار كردن بر پايه كدها محبوبيت خيلي زيادي نداره. 
نرم‌افزارهاي قديمي‌تري هم هستند كه امروزه ديگه خيلي طرفداري ندارن. 
حالا اين داده‌هاي به‌دست اومده از تحقيقات آماري در چه‌مواردي استفاده ميشن؟ 
اين داده‌ها طي فرآيندي به اطلاعات تبديل ميشن و بعد ما باتوجه به كاري كه ميخوايم انجام بديم از اين اطلاعات استفاده مي‌كنيم؛ 
ما در علم آمار، گاهي درمورد گذشته، گاهي درمورد زمان حال و زمان‌هايي هم درمورد آينده و پيش‌بيني اتفاقات آتي مطالعه و تحقيق مي‌كنه و همونجور كه از اسمش پيداست، ريشه‌ي اين كلمه واژه‌ي state به‌معني دولت و دولتمرد هست كه نشون ميده اين علم از گذشته‌ي دور (شايد حدود 4000سال قبل از ميلاد مسيح)
ابداع شده و اهميت داشته؛
و از همون زمان اطلاعات نيروهاي انساني و جمعيت و منابع و... كشور جمع‌آوري و تجزيه و تحليل ميشده. 
علم داده‌ها يا data science چيه و چه ارتباطي با آمار داره؟ 
با پيشرفت تكنولوژي داده‌هاي توليدي حجم بيشتري به‌خودشون اختصاص دادن و علاوه بر اون متغيرهامون هم روز به روز تعدادشون بيشتر شد؛ 
مثلاً دستگاه‌هاي pos رو در نظر بگيريد، ميليون‌ها دستگاه روزانه تعداد زيادي تراكنش انجام ميدن و هر تراكنش براي ما داده‌هايي توليد ميكنه و مسيري كه اين اطلاعات طي ميكنن تا به حساب بانك واريز بشن براي ما متغيرهايي توليد ميكنه و درنتيجه داده‌هاي ما تعدادشون گاه به چندين ميليون يا حتي ميليارد در روز ميرسه و خب جمع‌آوري و تجزيه و تحليل و حتي پيش‌بيني اين تعداد داده با امكانات گذشته كار خيلي دشواري بود؛ 
ما براي تفسير اين داده‌ها و نتيجه‌گيري از اونها نيازمند ابزارها و روش‌هايي هستيم كه علم داده رو شكل ميدن؛ 
علم داده‌، علميه كه اخيراً خيلي مورد توجه قرار گرفته و ما به‌دليل حجم بالاي داده‌هاي توليدشده، نيازمند روش‌هايي براي كار روي اين داده‌ها هستيم. 
ارتباط آمار و علم داده‌ هم باز در بستر كاري‌ست كه روي داده‌ها انجام ميشه و پايه و اساس اين دو رو ميتونيم يكي در نظر بگيريم. 
براي كسي كه مي‌خواد كار آماري انجام بده، در كنار تحصيلات دانشگاهي تسلط به چه مهارت‌هايي لازمه؟ 
شخصي كه در رشته‌ي آمار تحصيل ميكنه، قطعاً بايد به نرم‌افزارهاي آماري تسلط داشته‌باشه؛ 
همچنين بايد مطالعات تئوريك خودش رو در عمل و با انجام پروژه‌هاي عملي محك بزنه؛ 
و بايد ذهن تحليلگري داشته‌باشه و به مهارت فكر كردن و تصميم‌گيري درست مسلط باشه و حتي از خلاقيت هم بهره ببره تا بتونه در شرايط واقعي از تركيب روش‌ها به نتيجه لازم برسه. 
خيلي از مشكلات ما از اين ناشي ميشه كه يا افراد پايه‌ي مطالعاتي قوي ندارن و يا توانايي پياده كردن اطلاعات در شرايط واقعي رو ندارن؛ 
ما افرادي رو داريم كه پايه‌ي مطالعاتي‌شون آمار نبوده و از رشته‌هاي غيرآماري به‌تبع تحليل‌هاي آماري كه داشتن با روش‌ها و نرم‌افزارهاي آماري آشنا شدن ولي از لحاظ پايه‌ي علمي مطالعه‌ي كافي رو ندارن و در نتيجه ممكنه بسياري از كارهايي كه انجام ميدن با خطا مواجه بشه چراكه با پيش‌نيازهاي پروژه آشنايي كافي ندارن؛ 
برعكس اين حالت هم وجود داره و افرادي از رشته‌هاي آماري هم هستن كه از لحاظ تئوريك دانش كافي رو دارن اما تسلط و مهارت كافي براي پياده‌كردن اين دانش‌ها در پروژه‌ها رو ندارن. 
جايگاه علم آمار در كشورمون در مقايسه با كشورهاي ديگه كجاست؟ 
در كشورهاي توسعه‌يافته، علم آمار جايگاه ويژه‌اي داره و در تمام مطالعاتي كه به تحليل نياز داره، يك كارشناس آماري يا متخصص آمار حتماً در پروژه حضور داره؛ 
و اكثر كارها و پروژه‌ها به‌صورت تيمي هست و قطعاً شخصي وجود داره كه از ابتداي كار و نمونه‌گيري گرفته تا روش‌هاي تحليل و حتي خود پروسه‌ي انجام پروژه نقش مشاور و ناظر رو ايفا ميكنه و به‌عنوان يك متخصص آمار نقش خودش رو ايفا ميكنه. 
اما متأسفانه در كشور خودمون به دلايل مختلفي بهاي كافي به علم آمار داده نميشه؛ و شايد يكي از عمده‌ترين دلايلش اين باشه كه در كشور ما كار گروهي خوب جا نيفتاده. 
البته اخيراً به‌دليل يه‌سري اجبارها كه وجود داره و بايد نتايج مطالعات به‌صورت گزارش آماري دربياد، يه‌كم بيشتر به علم آمار توجه ميشه اما باز هم اعتقاد چنداني به فرد تحليلگر وجود نداره و هرشخصي با آشنايي هرچند مختصري كه نسبت به نرم‌افزارهاي آماري داره، تحليل‌هاي آماريش رو هم خودش انجام ميده اما باتوجه به نكاتي كه به عرضتون رسوندم اين روش چندان روش مطمئني نيست و ممكنه خطاهاي زيادي درش وجود داشته‌باشه. 
پس ميتونيم بگيم آمار، يك علم و مهارت بين‌المللي و ابزاري براي مهاجرت هم ميتونه باشه؟ 
علم آمار به‌تنهايي نميتونه به‌عنوان يك آپشن براي مهاجرت قلمداد بشه و امروز، كسايي كه تخصص علم داده دارن و يا در كنار آمار به علم ديگه‌اي تسلط دارن و با كاربرد آمار در اون علم آشنايي دارن شانس‌هاي بيشتري براي پيداكردن فرصت‌هاي مهاجرتي خواهند داشت.
شما به‌عنوان يه فرد كه با علم آمار سر و كار داره، تا حالا توي مطالعات‌تون به نتيجه‌اي رسيدين كه شگفت‌زده‌تون كنه؟
من تابحال بالغ‌بر 250 پروژه آماري رو تحليل كردم و حدوداً 12-13 سال هم سابقه تدريس آمار و تدريس خصوصي آمار دارم؛ 
و كارم هم بيشتر روي ديتا بوده و داده‌هاي كلان مثل سيستم‌هاي پرداخت رو تحليل كردم يا تحقيقات بازار و داده‌هاي خردتر رو هم باهاشون سر و كار داشتم؛ 
نتايج آماري دركل ما رو شگفت‌زده مي‌كنه، مخصوصاً اگر با داده‌هاي در حجم بالا كار كنيم؛ چون در اين مطالعات شما نمي‌تونيد تك به تك اجزا رو بررسي كنيد و بايد رفتار داده‌ها رو در يك مجموعه مورد بررسي قرار بدين؛ 
و وقتي اين بررسي‌ها به نتيجه مي‌رسه، شما از تفاوت نتايج حاصله با حدس‌ها و مدل‌سازي‌هاي اوليه شگفت‌زده ميشين!
خب جناب پازكي،اميدوارم تا اينجاي بحث خسته‌تون نكرده‌باشيم و همچنين سوال‌ها و جواب‌هايي كه مطرح شده براي مخاطبامون هم مفيد بوده باشه؛
به‌عنوان سوال آخر، اگر نكته يا نكاتي وجود دارد كه ما بهش اشاره نكرديم، بفرماييد؟
براي جمع‌آوري داده، ما دو روش داريم؛ يكي سرشماري و ديگري نمونه‌گيري.
ترجيح ما در مطالعات آماري سرشماري و جمع‌آوري داده از كل جامعه‌س ولي خب به دلايلي مثل هزينه‌ي زياد، محدوديت زماني، عدم دسترسي به كل جامعه و... در اكثر موارد نمي‌تونيم از سرشماري بهره ببريم؛ 
اينجور مواقع ما از روش نمونه‌گيري استفاده مي‌كنيم به نحوي كه با داده‌گيري از يك بخشي از جامعه، از روش‌هاي استنباطي استفاده مي‌كنيم و نتايج به‌دست اومده رو تعميم مي‌ديم و به يه نتيجه‌گيري كلي مي‌رسيم؛ 
در روش نمونه‌گيري يكسري نكات هست كه حتماً بايد رعايت بشه، ما بايد توجه كنيم كه اگر جامعه‌مون پراكندگي زيادي داره حتماً ما هم داده‌هاي گسترده‌تر و بيشتري جمع‌آوري كنيم و اگر جامعه‌مون دسته‌بندي داره، ما هم در نمونه‌گيريمون دسته‌بندي‌ها رو لحاظ كنيم. 
در روش سرشماري هم ما اطلاعات كامل و كافي در اختيار داريم و ديگه نيازي به استنباط و تعميم نداريم و فقط كافيه بتونيم داده‌ها رو تحليل كنيم و يك مدل جامعه‌شناختي از جامعه‌ي مورد مطالعه رو ارائه كنيم. 
نكته‌ي ديگه‌اي كه وجود داره اينه كه خيلي‌ از افرادي كه دانش آماري كافي ندارن، به تحقيقات آماري هم اعتمادي ندارن؛
همونطور كه عرض كردم، فقط تسلط به روش‌هاي آماري كافي نيست و ما بايد ابتدا با پيش‌فرض‌ها و مفروضات اين روش‌ها آشنا باشيم و بعد به نتايج به‌دست اومده استناد كنيم؛
مثلاً درمورد تجزيه واريانس، مفروضاتي وجود داره(نرمال بودن باقيمانده‌ها، استقلال خطاي واحدهاي آزمايشي، همسان بودن تجانس واريانس تيمارها و... )،وقتي اين فرضيات بررسي نشن و حتي درمورد ماهيت‌ داده‌ها هم بررسي‌هاي لازم به‌عمل نياد، فردي كه فقط اطلاعات محدودي درمورد واريانس داره و از راهنماي برنامه استفاده مي‌كنه، مياد و بدون اطلاعات كافي دست به محاسبه مي‌زنه و خب گاهي اين محاسبات نتايج اشتباه و به‌دور از واقعيت به‌دست ميده و طبيعتاً اعتماد به علم آمار رو هم از بين مي‌بره و انگشت اتهام رو به‌سمت آمار نشونه ميره.
مسلماً اطلاعات ناقص و محدود نميتونه به ما كمك كنه، پس براي انجام محاسبات و تحليل‌هاي درست و به‌جا، لازمه كه به‌اندازه‌ي كافي با پيش‌فرض‌ها و روش‌ها و اطلاعات آماري آشنا باشيم تا بتونيم به نتيجه‌ي مطلوب برسيم.
خيلي خيلي از شما استاد گرامي تشكر مي‌كنيم كه با وجود مشغله‌هاي زياد، فرصتتون رو در اختيار ما قرار دادين. 
اميدواريم كه اين مطلب براي مخاطباي ما هم به‌اندازه‌ي كافي جذاب و مفيد بوده‌باشه؛ 
با آروزي سلامتي و توفيق روزافزون براي شما جناب پازكي!
استاد سلامي‌ها،لطفاً شما هم نظراتتون درمورد اين مطلب رو با ما به اشتراك بذاريد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/30  ساعت: ۰۸

دروس پر طرفدار استادسلام

دروس پر طرفدار استادسلام

همان هميشگي، بهترين واژه ايي است كه مي توان به دروس پر طرفدار استادسلام اطلاق كرد. طبق عادت ما ايراني ها دروس زبان هاي خارجي به خصوص زبان انگليسي در رده اول و آيلتس در رده دوم و پس از آن رياضي قرار دارد اما نكته جالب اين آمار وجود يك غريبه است آن هم خلاقيت كودكان!
باز هم زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي در رده اول انتخاب دانش آموزان براي يادگيري است طبق آمار استادسلام حدود 180 هزار بازيد از اول امسال تا الان از پروفايل معلم ها و اموزشگاه هايي كه زبان انگليسي آموزش مي دهند شده است. زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي انتخاب هميشگي دانش آموزان و والدين آنهاست، شايد به خاطر تبليغات و گسترش اين زبان در كشور. محبوب بودن زبان انگليسي و كلاس زبان انگليسي از تعداد مجلات استادسلام هم به چشم مي خورد به طوري كه تعدادي از مجلات درباره زبان انگليسي و مسائل مربوط به آن است.

 

كلاس زبان انگليسي


يكي ديگر از دلايل محبوب بودن زبان انگليسي و كلاس زبان  در كشور ما اين است كه مردم به دنبال موفقيت در آزمون هاي معروف زبان انگليسي از جمله تافل و آيلتس هستند. در رده دوم دروس پر طرفدار آيلتس ديده مي شود. آيلتس آزموني كه قبولي در آن مي تواند پنجره ايي باشد به سوي دنياي جديد و راهگشاي بسياري از فرصت هاي زندگي ، از گرفتن اقامت و تحصيل در 135  كشور تا بيش از ۸۰۰۰ سازمان، شامل موسسات دولتي، آموزشي و شغلي - از جمله بيش از ۳۰۰۰ موسسه و دوره آموزشي در ايالات متحده آمريكا - پذيراي مدرك آيلتس هستند. همچنين مدرك آيلتس در كشورهايي كه در امور مهاجرين از آن استفاده مي كنند، تنها مدرك مورد قبول براي مهاجرت به حساب مي آيد. و مي توان گفت دليلي هم براي بازديدي بالغ بر 90 هزار از معلمين و آموزشگاه هايي كه آيلتس تدريس مي كنند شده است، اگر به دنبال كسب اطلاعات بيشتر در مورد آزمون هاي مهم زبان انگليسي هستيد حتما مطلب هاي تافل و آيلتس را مطالعه كنيد.

چگونه در امتحان تافل موفق شويم؟

چگونه در امتحان آيلتس موفق شويم؟


در رده سوم اين رتبه بندي يك غريبه وجود دارد، از آن جهت غريبه كه شايد تا به حال حتي اسم اين كلمه را به عنوان دوره آموزشي يا رشته درسي نشنيده بوديم.
همواره تربيت كودكان اهميت زيادي در خانواده ايراني داشته است به طوري كه پدر و مادر هاي ايراني از هيچ كاري براي تربيت درست و موثر كودكان خود دريغ نمي كنند. به جرات مي توان گفت كه همين تربيت ها آينده كودكان را شكل مي دهد حالا در استادسلام با بهره گيري از اساتيد مجرب و آموزشگاه هاي حرفه ايي توانسته ايم دوره خلاقيت كودكان را در سايت راه اندازي كنيم و با اتكا بر همين ابزار ها توانستيم بازديد بيش از 20 هزار بر معلمين و آموزشگاه هايي كه با خلاقيت كودكان ارتباط دارند را داشته باشيم. اين را هم نبايد فراموش كرد كه در آموزشگاه ها از آخرين متدهاي آموزشي از جمله مونتسوري استفاده مي شود . براي بيشتر آشنا شدن با روش مونتسوري به لينك زير را مشاهده كنيد.

 

خلاقيت كودكان

 

معرفي يكي از بهترين روش هاي خلاقيت كودكان


اگر كودك بين 3 تا 6 سال داريد و نگران تربيت و كشف استعداد هاي عزيزان خود هستيد در كلاس هاي خلاقيت تخصصي كودكان ثبت نام كنيد.
در رده بعدي كلاس هاي آمادگي آزمون MSRT يا MCHE  وجود دارد. اين آزمون كه اين آزمون ويژه دانشجويان دكتري و همچنين ويژه دانشجويان پسر مقطع ليسانس مي‌باشد كه جهت خروج از كشور و براي ادامه تحصيل مي‌بايست نمره مورد نظر را از آزمون دريافت نمايند. نكته جالب توجه اينجاست كه حدود 20 هزار نفر  از اين رشته از ابتداي امسال بازديد كرده اند و اين آمار خود نشان دهنده اين است كه خيلي از دانشجويان در فكر مهاجرت مي باشند، براي اينكه درباره كشور هاي مهاجر پذير بيشتر بدانيد مطلب زير را از دست ندهيد.

مهاجرت

 

استادسلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي، تدريس خصوصي زبان انگليسي، تدريس خصوصي رياضي، تدريس خصوصي خلاقيت كودكان، تدريس خصوصي آيلتس، تدريس خصوصي تافل، تدريس خصوصي آمادگي آزمون MSRT

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/19  ساعت: ۰۶

چهارشنبه كاري  مصاحبه با مهندس مكانيكي كه برنامه نويس شد!

اين هفته تصميم گرفتيم تا چهارشنبه كاري متفاوتي را همراه با شما تجربه كنيم. چهار شنبه كاري از جنس مصاحبه ...

"آبيگيل ون بورن" يك جمله زيبا داره كه ميگه: "اگر مي توانستيم تجربه هايمان را به اندازه اي كه ارزش داشتند بفروشيم همه ميليونر بوديم!!" هميشه استفاده از تجربه انسان هايي كه مسيري مشابه مسير زندگي حرفه اي ما دارند ميتونه كمك خوبي براي همه ما باشه. تجربه ارزش زيادي داره تا جايي كه ممكنه تجربيات يك نفر مسير زندگي يك دانش آموز را تغيير بده.  به همين دليل ما هم تصميم گرفتيم تا از تجربيات اساتيد استاد سلام براي شما بگيم  با اين اميد كه اين تجربيات براي كساني كه قصد ورود به دنياي برنامه نويسي دارند مثمر ثمر باشه. با ما همراه باشيد

برنامه نويس

مصاحبه با آقاي شايان جمشيدي

در ابتدا لازم ميدونم از استاد توانمند و با تجربه استاد سلام، آقاي "شايان جمشيدي" به سبب وقتي كه در اختيار ما قرار دادند تشكر كنم.

با سلام و تقديم احترام به آقاي جمشيدي

 1. آقاي جمشيدي از خودتون براي استاد سلامي ها بگيد و اينكه چند سال هست كه با استاد سلام همكاري داريد؟

با سلام خدمت همه همكاران گروه استاد سلام

شايان جمشيدي هستم كارشناس ارشد مهندسي مكانيك، حدود 12 ساله كه در عرصه آموزش نرم افزار فعاليت دارم و حدود 3 ساله كه با گروه استاد سلام همكاري مي كنم.

 1. چرا برنامه نويسي را انتخاب كرديد؟

برنامه نويسي به انسان ياد ميده كه چطور فكر كنه و اگه به موانعي بر خورد (كه حتما بر ميخوره) راه منطقي و درست را پيدا كنه و البته انعطاف پذير بشه.

 1. كدوم زبان برنامه نويسي را بيشتر دوست داريد و چرا؟

پايتون، چون دستور زبان آسوني داره و از سرعت توسعه بالايي برخورداره؛ هم مقبوليت بالايي داره و هم زبان صنعتي و آكادميك هست و در عين داشتن پكيج هاي زياد ميتونه در فيلدهاي زيادي از وب تا هوش منصوعي به كمك كاربر بياد.

 1. براي ما از اولين تجربه كد نويسي بگيد.

اولين تجربه، تجربه شگفت انگيز جمع دو عدد در رايانه بود. اين كه به يك سيستم بگي چه كاري انجام بده و سيستم همون كارا براي شما به سرعت انجام بده.

 1. حال بازار برنامه نويسي چطور هست؟  اينكه الان با وضعيت فعلي اقتصادي شرايط كاري براي برنامه نويسان به چه صورت هست؟

برنامه نويسي يكي از پر درآمد ترين شغلهاي دنياست البته كمي در ايران متفاوته، اين هم بخاطر اينه كه در حال گذار از تفكر كم و بيش سنتي خودمون هستيم. البته در حال حاظر كه همه چيز از نظر اقتصادي قفل كرده!!!

 1. تا حالا شده به بن‌بست برسين موقع كدنويسي؟؟ جوريكه مغزتون ياري نكنه و هيچ راهي به ذهنتون نرسه؟؟ چيكار ميكنيد اينجور وقتا؟ نظر شما راجع به مقوله داغ و پرطرفدار "مهاجرت" ؟

زياد اين اتفاق ميفته براي يك برنامه نويس و بهترين كار استراحت دادن به پروژه است. معمولا در اين مواقع بعد از چند ساعت تا يك روز استراحت به پروژه، راه حل را پيدا خواهيد كرد.

مهاجرت اگر خوبي هايي داشته باشه بدي هايي هم داره!

 1. اينكه ميگند "بايد يك رياضيدان با استعداد باشيد تا برنامه نويس موفقي شويد" تا چه اندازه از نظر شما صحيح است؟

برنامه نويسي بيش از رياضي به نظم فكري و توانايي حل مساله نياز داره. اگر توان حل مساله را داشته باشيد ميتونيد برنامه نويس موفقي بشيد. البته كه داشتن دانش رياضي از هر جهت به شما در اين راه كمك ميكنه.

 1. از نظر شما برنامه نويسي را به چي ميشه تشبيه كرد ؟

ساختن ساختمان و يك بنا. براي هر منظوري بايد يك نوع ساختمان ساخت. اجزا يكي هستند اما متودولوژي ها و نيازمندي ها متفاوتند. البته برنامه ها از جهت اين كه ديده نميشن را نمي توان با ساختمان قياس كرد و اين قسمت سخت ساخت برنامه است.

 1. به نظر شما "دانشگاه رفتن" :تاثيري در يادگيري برنامه نويسي داره؟

بله اما كافي نيست!
اصولا رفتن به دانشگاه فقط پي و شالوده كار رو تو ذهن دانشجو مي سازه و فقط مسير و بردار جهت را به دانشجو نشان ميده. بقيه اش به عهده خود فرد هست كه خودش را به دانشي كه دنبالشه مجهز كنه.

 1. پيش بيني شما براي آينده برنامه نويسي ؟

به قول گابي نيول بنيان گذار والوي "برنامه نويسان فردا جادوگران آينده هستند. ميدونيد شما به قدرت جادويي نسبت به افراد ديگر دست خواهيد يافت. بنظرم اين فوق العاده است"

 1. چه توصيه اي به دانش آموزان علاقه مند به حوزه برنامه نويسي داريد؟

به نظر من دانش آموزان و دانشجويان اين حوزه بايد سعي كنند ايده هاشون را با اصول كد نويسي اي كه ياد مي گيرند پياده كنند و بيش از پيش به تغيير نگرششان و نگاهشان توجه كنند.

 1. چند نكته براي حرفه اي شدن در دنياي برنامه نويسي؟ مهارت‌هاي ديگري كه يه برنامه‌نويس حرفه‌اي بايد بهش مسلط باشه از نظر شما چه چيزهايي هست؟؟

تمرين، تسلط بر زبان، تمركز در يك فيلد خاص، مطالعه و مديريت زمان

 1. براي استخدام شدن در يك شركت به عنوان برنامه نويس چه تخصص هايي لازم است؟

توانايي كار تيمي، توانايي حل مساله، تسلط بر تكنولوژي هاي مورد استفاده تو اون شركت، آشنا به متولوژي هاي توسعه نرم افزار، نحوه نوشتن يك برنامه خوانا، توانايي داكيومنتيشن

و در آخر

هر جمله، توصيه يا تجربه اي كه فكر مي كنيد براي علاقه مندان به اين حوزه ميتونه مفيد باشه بفرماييد:

بهترين توصيه اي كه من كوچك دارم اينه كه اگه نگرش و نگاهشون همراه با معرفت و دانش و شجاعت و جسارت همراه بشه، حتما به موفقيت خواهند رسيد.

 

با سپاس از همكاري شما

استاد سلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي , تدريس خصوصي برنامه نويسي , تدريس خصوصي رياضي و ... آرزوي روزهايي پر از سلامت و نشاط براي تمامي اساتيد را دارد.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/7/11  ساعت: ۰۶

آيا مي دانيد ؟

باز مهر و مدرسه از راه رسيد و دانش آموزان را روانه مدرسه هاي رنگارنگ كرد . شايد براي بعضي ها فقط معلم و كتاب نياز هاي يادگيري هستند ولي تمامي وسايلي كه در مدسه هستند و يا به مدرسه ربط دارند مي توانند به ما آموزش دهند حتي اتوبوس زرد مدرسه ، شايد با خودتون مگه ميشه !
چرا سرويس هاي مدرسه اغلب زرد رنگ هستند ؟
اگر تو كارتون ها ديده باشيد و يا حتي تو برخي از فيلم هاي خارجي ،اتوبوس هاي مدرسه همگي زرد رنگ مي باشد ، اما علت يكدست بودن رنگ اتوبوس هاي مدرسه چيست ؟
اسم اصلي رنگ اين اتوبوس ها " اتوبوس هاي كروم رنگ " مي باشد و دليل انتخاب اين رنگ به علت ايمني است ، چرا كه مردم سايه رنگ روشن را زودتر از هر رنگ ديگري مي بينند .
و آيا مي دانيد كه اولين سرويس هاي مدرسه ، واگن هاي اسب سواري بود كه تحت مالكيت خود مدرسه ها بود .

دليل زرد بودن اتوبوس ها

تدريس خصوصي زماني شيرين ميشود كه تخته سياه هم باشد ، تخته ايي مه تقريبا همه ي بچه هاي دهه 60 و 70 با آن خاطره دارند ، چقدر درباره تخته سياه مي دونيد؟
مخترع تخته سياه 
در سال 1800 ميلادي جيمز پيلان مدير دبيرستان شهر ادينبورگ در اسكاتلند زماني كه مي خواست به دانش آموزان بر روي تخته هاي چوبي جغرافيا ياد بدهد(تدريس خصوصي جغرافيا) ، زماني كه تخته را بر روي ديوار آويزان كرد ناگهان ايده تخته سياه به ذهنش رسيد ، آقاي جورج بارون معلم رياضي مدرسه كه تدريس خصوصي رياضي هم انجام ميداد اين ايده را در سال 1801 با خود به آمريكا برد ، او در يك مكان نظامي بر روي تخته سياه رياضي را تدريس مي كرد با اين كار او در سراسر آمريكا مشهور شد و اين ايده در بين معلمان محبوب شد . خيلي زود پس از آن خط توليد تخته سياه در شهر هاي آمريكا شروع به كار كرد و با كمك توسعه راه آهن به سراسر آمريكا عرضه شد. و تا 200 سال تخته سياه جز جدا نشدني مدارس ايالات متحده بود .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/5/24  ساعت: ۰۴

اشتغالي به وسعت ايران

در كشور ما اشتغال يكي از بحث هاي داغ و مهم محسوب ميشه. در اين بين حوزه "آموزش و تدريس خصوصي" يكي از حوزه هايي است كه همواره متقاضيان زيادي داشته و بستر خوبي براي اشتغال زايي محسوب ميشه. اين حوزه به دليل گرايش عموم جامعه به سمت دانش اندوزي و مدرك محوري و همچنين نيازهاي مشاغل مختلف به گذراندن دروه هاي تخصصي هميشه مورد توجه و گرايش بوده.

علي رغم اين حجم از درخواست ها براي تدريس خصوصي دروس مختلف همچون تدريس خصوصي رياضي، تدريس خصوصي زبان هاي خارجي، تدريس خصوصي موسيقي و ... هنوز هستند هستند شهرستان هايي كه تعداد اساتيد براي تدريس خصوصي درآن ها كم است. با توجه به تجارب چندين ساله ما در حوزه آموزش و همچنين آگاهي ما از ميزان توجه و گرايش شهرستان هاي مختلف به تدريس خصوصي، ما در وب سايت "استاد سلام" برآنيم كه به اجراي يك طرح ,ويژه  شهرستان ها بپردازيم. شهرستان هايي همچون طالقان، آبعلي، سوسنگرد، بومهن، سميرم، ماهدشت، خرمشهر، پاوه، مياندوآب، نهاوند، قروه، اليگودرز، آستانه اشرفيه، اردكان، طبس، قائن، البرز، گچساران، آبيك، فريدونكنار، جهرم، مشگين شهر، دماوند، فولاد شهر، نوشهر، رامسر، آران و بيدگل، ساوه، خميني شهر و...       

آموزشي به وسعت ايران

در اين طرح تلاش ما برآن است كه امكانات لازم و كافي براي سهولت دسترسي به اساتيد در هر نقطه از ايران امكان پذير باشه. برگزاري كلاس هاي آنلاين، مشكل  مسافت و موقعيت جغرافيايي را حل كرده. اساتيد خبره، در هر كجاي ايران كه هستند ميتوانند كلاس هاي آنلاين و دوره هاي آموزشي خود را برگزار كنند. همچينين با توجه به بهبود سرعت اينترنت در نقاط مختلف ايران،  داانش آموزان نيز مي توانند در هر درسي و تخصصي استاد مورد نظر خود را يافته و آموزش لازم را دريافت كنند.

اگر استادي خبره در اين شهرستان ها ميشناسيد حتما به "استاد سلام" معرفي كنيد. ما با شما همراهيم تا بهبود اشتغال براي تمامي كساني كه علاقه مند به تدريس هستند...

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/5/16  ساعت: ۰۶

حال و هواي اين روزها

روزهايي كه پشت سر گذاشتيم پر از تجربيات خوبي بود كه دوست داشتم حتما از اين تجربيات براي شما بگم تجربياتي كه براي ما خيلي ارزشمند بودند. از تماس يك استاد موسيقي گرفته تا خبرهايي كه هرروز ازمنابع مختلف مي شنويم و بعد هم ماجراي الكامپ كه جزء خبرهاي داغ هفته گذشته بود. 

شرح يك تجربه به يادماندني

هفته گذشته بود كه استادي با من  تماس گرفت. درخواستي عجيب كه تابحال در استاد سلام بهش برنخورده بوديم

دريافت تماسي از استاد موسيقي!!!

مي گفت من نياز به هنر آموز دارم، ضمن اينكه اصلا پولي براي دريافت اعتبار ندارم از شما درخواست دارم بدون دريافت پول، اعتبار من را زياد كنيد تا به من هنرآموز معرفي بشه.

براي ما خيلي عجيب بود شنيدن اين حرف ها از يك استاد هنرمند!!!

ما به اين استاد اعتماد كرديم و  درخواستش را برآورده كرديم.

اتفاق جالب اينكه همون روز درخواستي از طرف يك هنرآموز براي ما ارسال شد. دقيقا آموزش همون رشته اي را ميخواست كه اين استاد آموزش ميداد (تدريس خصوصي موسيقي)رشته اي كه عموما گرايش جامعه به سمتش كم هست ....

اين يه اتفاق شگفت انگيز  بود براي تيم ما. بله دقيقا اين جمله كه ميگند روزي آدم ها، دست ما نيست دست خداست ما اينو خيلي خوب حس كرديم.  

خبرها

با خبرها

ميخوام بگم كه ما هم مثل شما از خبرهاي دور و برمون كاملا باخبريم و ميدونيم كه در شهر چه خبره و چه اتفاق هايي داره ميافته. اما ما هنوز محكم و قوي داريم ادامه ميديم حتي خوبه كه بگم هنوز دنياي آموزش زنده است هنوز هستند آدم هايي كه دنبال استاد هستند، اساتيدي كه پيگير براي معرفي شاگردند.

بخش آنلاين و پشتيباني ما هنوز پر انرژي داره فعاليت ميكنه و پاسخ درخواست ها و سوالات را ميده. پس ما هنوز دركنار شما هستيم و تلاش مي كنيم براي ارتقا سطح خدمات

ما حتي براي بخش تدريس خصوصي آنلاين استاد سلام خيلي برنامه داريم. تصميم داريم اين امكان را ايجاد كنيم تا هركس در هر نقطه اي از ايران هست بتونه از معلم دلخواهش آموزش ببينه.

پس اميدوار باشيد مثل تيم ما. ما قوي و نيرومند داريم راه رو ادامه ميديم. همراه ما باشيد...

 

الكامپ

ماجراي الكامپ ن رفتن ما

بله ما امسال از قطار الكامپي ها جامونديم. اما يه اتفاق خيلي خوب افتاد. اينكه در پنل مخصوص بانوان شركت كرديم و در ضمن در بين گفت و گوها شاهد حضور وزير ارتباطات آقاي دكتر آذري جهرمي وزير ارتباطات بوديم و اينكه خانوم سياووشي نماينده كميسيون بانوان در مجلس هم در اين پنل حضور داشتند. اينا براي ما خيلي اميد بخش و خوشحال كننده بود.

يه اتفاق خوب ديگه اينكه وزير ارتباطات از ما دعوت كردند براي حضور درسمينار بين المللي نقش ارتباطات و فناوري اطلاعات در توانمندي زنان  كه اين مراسم هم خيلي اميد بخش بود.

خلاصه اينكه هنوز در استاد سلام زندگي جريان داره...

 

استاد سلام مرجع تدريس خصوصي، تدريس خصوصي رياضي، تدريس خصوصي زبان و ساير دروس مورد نياز.

 

 

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :ostadsalam
تاريخ: 1397/4/30  ساعت: ۰۶

روش هاي براي يادگيري و يادآوري سريع مطالب

شنبه امتحان مهمي در دانشگاه يا مدرسه داريد و پنچ شنبه و جمعه حداقل 15 ساعت درس خوانديد و قبل از آن هم در كلاس هاي تدريس خصوصي حضور داشتيد . شنبه روز امتحان وقتي برگه ي امتحان را جلوي شما قرار ميگيرد و سوال ها را مي بينيد ، تنها چيزي كه به ذهنتان مي رسد اين است كه سوالات در كدام فصل از كتاب بودند . 
اين صحنه زياد هم ناشناخته نيست براي ما و شايد اكثريت ما حداقل تجربه يكبار برخورد با اين موضوع را داشته ايم . انگار كه يك هك مطالعاتي از ذهن ما صورت گرفته است ، چيزي از درس به خاطرمان نمي آيد . راه حل اينكه سريع و موثر يادبگيريم چيست ؟
براي از اين به بعد مطالب را خيلي سريع فراموش نكنيد حتما روش هاي مطالعه ايي زير را براي يكبار هم كه شده امتحان كنيد :

•    در ذهن خود بدميد 

در دسامبر سال 2017 ، محققان دانشگاه واترلو يك روش ساده و سريع را براي يادگيري ارائه دادند . " اگر مي خواهيد چيزي را فراموش نكنيد ، آن مطالب را با صداي بلند براي خود بخوانيد . پژوهشگران دريافتند كه صحبت كردن با آنچه كه داريد مطالعه مي كنيد كمك مي كند تا مطالب در حافظه بلند مدت شما ذخيره شود . 
محققان نام اين روش را ( اثر توليد ) گذاشته اند با اين توضيح كه كلماتي كه با صداي خود شما توليد و خوانده مي شوند ماندگاري بيشتري در حافظه دارند . كولين مك لود روانشانس همين دانشگاه مي گويد " اين روش تاييدي  بر مشاركت فعال ، يادگيري و حافظه است ."
وي همچنين اضافه مي كند " هنگامي كه يك عمل فعال يا عنصر توليدي را به كلمه اضافه مي كنيم ، اين كلمه در حافظه بلند مدت بيشتر متمايز مي شود و از اين رو به ياد ماندني تر مي شود .
البته بايد آن مكاني كه در آن قرار داريد را در نظر بگيريد چرا كه مثلا در كتابخانه نمي شود با صداي بلند درس خواند ولي در كلاس تدريس خصوصي اين امكان وجود دارد.

•    بحث و گفتگو

بهترين راه براي يادآوري آنچه كه مطالعه كرده ايد اين است كه آن را استفاده عملي تبديل كنيد . اگر تعاريف و يا اصطلاحات براي امتحان مورد نياز است ، آن را به عنوان موضوعي براي گفتگو در ميان دوستان يا با معلم خود در كلاس تدريس خصوصي مطرح كنيد . 

•    آزمايش

" به من بياموز ، من فراموش خواهم كرد ، به  من نشان بده ، به ياد خواهم آورد ، اما مرا درگير كن تا هميشه به خاطر داشته باشم ." اين ادعايي است مبني بر اينكه چگونه مطالب را در حافظه ذخيره كنيم ، اگر معلمان اين روش را در كلاس هاي تدريس خصوصي خود اجرا كنند احتمال موفقيت در نهايت بيشتر مي شود .
 اگر به يك مفهموم علمي برخورد كرديد اصلا نگران نباشيد بهترين فرصت براي شما مهيا شده است تا از نزديك لمس كنيد ، و فقط به دنبال روخواني نباشيد از برنامه نويسي گرفته تا مسائل فيزيك ، با دوستان خود به صورت عملي آزمايش كنيد .

 

افزايش يادگيري


•    مقايسه كنيد

هر وقت چيزي را مي بينيد آن را با مفاهيم مطالعاتي خود مقايسه كنيد ، مثلا بگو برگ درخت مي ريزد كه نا خود آگاه مطلب نيروي گرانش درس فيزيك به يادتان خواهد آمد . 
يكي ديگر از راه هاي مقايسه كردن اين است كه مفاهيم درسي را با شرايط زندگي واقعي خود مقايسه كنيد شايد به نظر عجيب به نطر برسد ولي اگر دقت كنيد مي بيند كه در كلاس هاي تدريس خصوصي رياضي براي ياد دادن برخي مفاهيم مثل جمع و تفريق از اين روش استفاده مي كردند ، اين روش اگر به صورت درستي پيش رود مي تواند علاقه بيشتري را در فرد ياد گيرنده ايجاد كند.

•    كليد واژه

ياد گرفتن و حفظ كردن پاسخ هاي طولاني بسيار سخت است اما از طرفي ديگر ياد گرفتن دو يا سه كلمه بسيار راحت است . در سوالات با جواب هاي طولاني واژه هاي ضروري را ياد بگيريد و ياد بگيريد كه خودتان جمله سازي كنيد تا وقت خود را براي حفظ كردن متن هاي طولاني هدر ندهيد.

 

استادسلام مرجع تخصصي تدريس خصوصي ، تدريس خصوصي رياضي ، تدريس خصوصي رياضي هفتم ، تدريس خصوصي رياضي هشتم

:
برچسب‌ها:

[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
پیوندهای سایت
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاى وبلاگ